У Српској морбилама заражена 44 лица, у Источном Сарајеву један случај заразе

21.04.2024. 14:28
0
ИЗВОР: srna.rs

У Републици Српској пријављена су 44 случаја обољелих од морбила, од којих највише у Бијељини – 21, те у Бањалуци 16, речено је Срни у Институту за јавно здравство Српске.

У Источном Сарајеву, Лакташима, Прњавору, Котор Варошу, Угљевику, Мркоњић Граду и Лопарама пријављен је по један случај заразе.

Највећи број обољелих је старости од једне до четири године, чак 17 малишана, док су међу обољелима и три бебе млађе од годину дана, али и 10 лица старијих од 30 година.

На подручју Бијељине епидемија морбила је проглашена почетком фебруара, док је Дом здравља Бањалука пријавио епидемију 8. марта.

Свјетска здравствена организација је половином фебруара упозорила да ће више од половине земаља бити изложено великом или веома високом ризику од појаве морбила до краја године уколико не буду предузете хитне превентивне мјере.

Морбиле су високо заразна болест.

У случају изложености вирусу морбила оболијева најмање 95 одсто невакцинисаних лица.

Вирус морбила је активан у ваздуху или на зараженој површини до два часа након излагања невакцинисаног лица вирусу.

Коментари 0
Повезане вијести
Потписан један од најважнијих докумената за грађане Србије и Српске Потписан један од најважнијих докумената за грађане Србије и Српске
Ватрогасци из Источног Сарајева на обуци у Руско-српском хуманитарном центру у Нишу Ватрогасци из Источног Сарајева на обуци у Руско-српском хуманитарном центру у Нишу
Визија за цикло-туризам у Источном Сарајеву: Стазе и људи Визија за цикло-туризам у Источном Сарајеву: Стазе и људи
Најчитаније
  • Лео, најмлађи логораш из Силоса
    5h 37m
    1
  • Због несугласица у саобраћају физички нападнут Сокочанин
    14h 9m
    1
  • Лукијан Мушицки - књижевник и монах
    4h 26m
    0
  • Банка Поштанска штедионица а.д. Бања Лука отворила филијалу у Источној Илиџи (ФОТО)
    10h 46m
    3
  • Обиљежавање Међународног дана сјећања на жртве Холокауста
    14h 45m
    2