U Srpskoj morbilama zaražena 44 lica, u Istočnom Sarajevu jedan slučaj zaraze

21.04.2024. 14:28
0
IZVOR: srna.rs

U Republici Srpskoj prijavljena su 44 slučaja oboljelih od morbila, od kojih najviše u Bijeljini – 21, te u Banjaluci 16, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Srpske.

U Istočnom Sarajevu, Laktašima, Prnjavoru, Kotor Varošu, Ugljeviku, Mrkonjić Gradu i Loparama prijavljen je po jedan slučaj zaraze.

Najveći broj oboljelih je starosti od jedne do četiri godine, čak 17 mališana, dok su među oboljelima i tri bebe mlađe od godinu dana, ali i 10 lica starijih od 30 godina.

Na području Bijeljine epidemija morbila je proglašena početkom februara, dok je Dom zdravlja Banjaluka prijavio epidemiju 8. marta.

Svjetska zdravstvena organizacija je polovinom februara upozorila da će više od polovine zemalja biti izloženo velikom ili veoma visokom riziku od pojave morbila do kraja godine ukoliko ne budu preduzete hitne preventivne mjere.

Morbile su visoko zarazna bolest.

U slučaju izloženosti virusu morbila obolijeva najmanje 95 odsto nevakcinisanih lica.

Virus morbila je aktivan u vazduhu ili na zaraženoj površini do dva časa nakon izlaganja nevakcinisanog lica virusu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sutra godišnji koncert Crkvenog hora „Kir Stefan Srbin“ u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog Sutra godišnji koncert Crkvenog hora „Kir Stefan Srbin“ u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog
Opština Istočno Novo Sarajevo i Grad Istočno Sarajevo organizuju besplatan prevoz u Bratunac Opština Istočno Novo Sarajevo i Grad Istočno Sarajevo organizuju besplatan prevoz u Bratunac
Počeo upis u prvi razred srednjih škola u julskom upisnom roku Počeo upis u prvi razred srednjih škola u julskom upisnom roku
Najčitanije
  • To nisu bili ljudi, već zvijeri: Stradanje braće Petra i Pavla
    21h 49m
    17
  • Uvredljiva poruka protiv Srba ispisana na stambenoj zgradi u Istočnoj Ilidži
    18h 28m
    20
  • Branko Blanuša kandidat za predsjednika Srpske, Marinko Božović za srpskog člana Predsjedništva BiH
    11h 20m
  • Od Pala do naučnog priznanja u Moskvi: Priča Anđele Vuković
    16h 7m
    0
  • Napokon poznato kad počinje povrat PDV-a na prvu nekretninu
    18h 53m
    0