У суботу обиљежавање Дана 4. батаљона Војне полиције Сарајевско-романијског корпуса

23.05.2024. 14:59
0
ИЗВОР: katera.news

Дан Четвртог батаљона Војне полиције Сарајевско-романијског корпуса Војске биће обиљежен у суботу, 25. маја, а парастос погинулим и преминулим припадницима овог батаљона биће служен у Спомен-цркви Светог великомученика Димитрија на Вељинама у 12.00 часова.

У 13:00 часова биће положени вијенце на споменику “Слава српском борцу” у Источном Новом Сарајеву, након чега ће бити организован ручак, традиционални војники пасуљ, и дружење припадника јединице са гостима.

Четврти батаљон Војне полиције био је у саставу Сарајевско-романијског корпуса и под његовом директном командом.

Јединица је 24. маја 1992. године напустила касарну "Виктор Бубањ" и измјештена у село Тврдимићи, а 25. маја те године извршено је прво постројавање.

Батаљон је послије тога стациониран у касарни "Слободан Принцип Сељо" у Лукавици.

Уз уобичајне војно-полицијске задатке, јединица је била ангажована и у зони ратних дејстава широм сарајевског ратишта са основним циљем очувања територије и становништва од агресије.

По завршетку ратних дејстава, батаљон је са цјелокупним материјално-техничким средствима измјештен на Пале, гдје је 1997. године одређени број војника потписао прве професионалне уговоре, јер је тада јединица стављена под команду 505. Моторизоване бригаде, која је била смјештена у касарни "Милош Обилић" и по новој формацији дјеловала је као чета Војне полиције.

Због бројних реформи и кадровских смањења, јединица је угашена 2003. године.

Батаљоном су командовали мајор Јово Штрбац, капетан Недељко Лиздек, капетан Зоран Терзић и мајор Вуко Чворо.

Кроз јединицу је прошло 409 војника, 31 је одликован, а 21 је дао живот за Републику Српску.

Коментари 0
Повезане вијести
Хуманитарна свирка за Милку, Драгана и Дарка у Источном Новом Сарајеву Хуманитарна свирка за Милку, Драгана и Дарка у Источном Новом Сарајеву
Општина Источна Илиџа додијелила 62 студентске стипендије (ФОТО) Општина Источна Илиџа додијелила 62 студентске стипендије (ФОТО)
Тениски клуб "Меридиан" најбољи у БиХ! Тениски клуб "Меридиан" најбољи у БиХ!
Најчитаније
  • Стијаковић: Тог дана усташе су заклале 22 члана моје најближе породице
    21h 54m
    0
  • „Касперијада“ сутра у Палама
    7h 45m
    0
  • Вечерас "Конференција беба" у Источној Илиџи
    9h 28m
    0
  • На Електротехничком факултету промовисано 49 инжењера и један мастер електротехнике (ФОТО)
    5h 56m
    0
  • Данас промоција дипломираних инжењера и мастера електротехнике
    10h 42m
    0