U subotu obilježavanje Dana 4. bataljona Vojne policije Sarajevsko-romanijskog korpusa

23.05.2024. 14:59
0
IZVOR: katera.news

Dan Četvrtog bataljona Vojne policije Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske biće obilježen u subotu, 25. maja, a parastos poginulim i preminulim pripadnicima ovog bataljona biće služen u Spomen-crkvi Svetog velikomučenika Dimitrija na Veljinama u 12.00 časova.

U 13:00 časova biće položeni vijence na spomeniku “Slava srpskom borcu” u Istočnom Novom Sarajevu, nakon čega će biti organizovan ručak, tradicionalni vojniki pasulj, i druženje pripadnika jedinice sa gostima.

Četvrti bataljon Vojne policije bio je u sastavu Sarajevsko-romanijskog korpusa i pod njegovom direktnom komandom.

Jedinica je 24. maja 1992. godine napustila kasarnu "Viktor Bubanj" i izmještena u selo Tvrdimići, a 25. maja te godine izvršeno je prvo postrojavanje.

Bataljon je poslije toga stacioniran u kasarni "Slobodan Princip Seljo" u Lukavici.

Uz uobičajne vojno-policijske zadatke, jedinica je bila angažovana i u zoni ratnih dejstava širom sarajevskog ratišta sa osnovnim ciljem očuvanja teritorije i stanovništva od agresije.

Po završetku ratnih dejstava, bataljon je sa cjelokupnim materijalno-tehničkim sredstvima izmješten na Pale, gdje je 1997. godine određeni broj vojnika potpisao prve profesionalne ugovore, jer je tada jedinica stavljena pod komandu 505. Motorizovane brigade, koja je bila smještena u kasarni "Miloš Obilić" i po novoj formaciji djelovala je kao četa Vojne policije.

Zbog brojnih reformi i kadrovskih smanjenja, jedinica je ugašena 2003. godine.

Bataljonom su komandovali major Jovo Štrbac, kapetan Nedeljko Lizdek, kapetan Zoran Terzić i major Vuko Čvoro.

Kroz jedinicu je prošlo 409 vojnika, 31 je odlikovan, a 21 je dao život za Republiku Srpsku.

Komentari 0
Povezane vijesti
Svesrpski sabor kulturnog stvaralaštva, otadžbine i rasejanja od 21. do 30. avgusta Svesrpski sabor kulturnog stvaralaštva, otadžbine i rasejanja od 21. do 30. avgusta
U Istočnom Sarajevu počela obuka za snimanje svjedočanstava o srpskim žrtvama U Istočnom Sarajevu počela obuka za snimanje svjedočanstava o srpskim žrtvama
JKP „Komil“ Istočna Ilidža organizuje prikupljanje staklene ambalaže u Istočnom Sarajevu JKP „Komil“ Istočna Ilidža organizuje prikupljanje staklene ambalaže u Istočnom Sarajevu
Najčitanije
  • Pravila oblačenja koje treba da naučite (FOTO)
    22h 5m
    10
  • Obustavljen saobraćaj u Ljubogošti na putu Sarajevo-Pale
    15h 26m
    0
  • Saobraćanje jednom trakom na putu Sarajevo-Pale
    13h 47m
    0
  • Krađa u Han Pijesku
    19h 58m
    0
  • Crveni krst Istočna Ilidža: Za liječenje Dragana Macana prikupljeno više od 27.000 KM
    20h 14m
    0