Епархија захумско-херцеговачка и приморска организује велику акцију прикупљања средстава за завршетак радова на изградњи Парохијског дома у Пребиловцима, у оквиру Храма Васкрсења Христовог, саграђеном 2015. године у знак сјећања на око 4.000 Срба доње Херцеговине које су усташе убиле у Другом свјетском рату, речено је Срни у Епархији.
Парох чапљински Игор Мастиловић рекао је Срни да се раније почело са тим пројектом, а сада би требало кренути са завршним радовима и изградњи гостопримнице и конака у Пребиловцима за шта је потребно прикупити око 200.000 КМ.
- У плану је да то временом постане манастир са монасима и монахињама, који би ту живјели и служили, што је значајно за оживљавање села Пребиловци у коме сада живи 45 српских повратника, а значајно би било и за цијели град - истакао је парох чапљински.
Храм Васкрсења Христовог, као велико светилиште, годишње посјети око 10.000 људи, домаћих и туриста из цијелог свијета, а завршетком Парохијског дома, како је рекао, то би било још јаче духовно средиште и мјесто окупљања људи у коме би се његовала култура сјећања на страдање Срба у 20. вијеку.
Он је најавио да ће Пребиловце посјетити и Његова светост патријарх српски Порфирије 23. септембра, током предстојеће дводневне посјете Мостару, поводом 150 година од освештања Саборног храма Свете тројице у Мостару.
Средства за завршетак конака и гостопримнице у Пребиловцима сви заинтересовани могу да уплате путем рачуна:
Pay Pal: spcmostar1@gmail.com/на рачун СПЦО Мостар са назнаком за Пребиловце/
Девизни рачун:/EUR/: 20014667101
Swift: UNCRBA22, IBAN: BA39
338110484603 1262
UniCredit Bank: 3381102246138904 BAM
Храм Васкрсења Христовог саграђен је и освештан 2015. године у знак сјећања на око 4.000 Срба доње Херцеговине које су усташе убиле у Другом свјетском рату, а Српска православна црква исте године канонизовала је жртве Пребиловаца и доње Херцеговине у Другом свјетском рату.
Тај празник установљен је у календару у знак сјећања на датум када су усташе 1941. године звјерски убиле више од 850 мјештана села Пребиловци, углавном жена и дјеце и бациле у јаму у Шурманцима, надомак Међугорја, када је то село доживјело трагедију библијских размјера.
Тај злочин је у бившој Југославији прикриван, а 1961. године јаме у које су бацани Срби су забетониране.
Откопавање 13 јама на подручју доње Херцеговине почело је 1990. године, а кости више од 4.000 Срба 4. августа 1991. године су сахрањене у спомен-костурницу у Пребиловцима.
Припадници Хрватске војске су у јуну 1992. године минирали ту спомен-костурницу, а по повратку Срба у Пребиловце послије 2000. године остаци костију су сакупљени и по изградњи Храма Васкрсења Христовог почивају у његовој крипти.
Храм у Пребиловцима саграђен је уз помоћ предсједника Српске Милорада Додика и захваљујући донацијама Срба у дијаспори.
Урађен је по узору на Цркву Христовог гроба у Јерусалиму која је симбол Васкрсења и живота.
На зидовима храма исписана су имена страдалника, међу којима и 826 становника Пребиловаца које је једно од четири најстрадалнија села у свијету у Другом свјетском рату.