Ово је прва школска година да нисмо на вријеме добили наставни план и програм и нисмо могли искористити август да се спремимо за наставу, причају учитељи у Српској.
Из Министарства просвјете и културе Републике Српске и Републичког педагошког завода још у јуну су се хвалили како уводе новине у наставни план и програм, али оно што се догађа у пракси јесте да ученици и професори немају одговарајуће уџбенике који прате те измјене.
С апсурдном ситуацијом поједини учитељи су већ упознали родитеље својих ђака.
– Учитељица нам је на родитељском састанку најавила да у уџбеницима из природе и друштва нема скоро ниједна лекција коју требају учити у другом полугодишту и да ће она ђацима штампати и доносити неке лекције! Замолила нас је да се и ми укључимо и помогнемо дјеци када се буду учили ти садржаји – испричала је за Српскаинфо мајка чије дијете иде у трећи разред.
Родитељи
Она је разочарана што се на родитеље сваљује и ова обавеза, умјесто да се дјеци обезбиједе квалитетни уџбеници.
– Откако је почела пандемија, ми смо дјеци помагали око градива јер није било времена да савладају све лекције. Прво је била онлајн настава, па часови по 20 минута и таман када су кренули нормално у школу, опет се родитељи морају ангажовати око наставе – говори ова мајка.
И учитељи који предају другим и трећим разредима основаца причају да се због великих промјена у наставном плану морају комбиновати како знају и умију.
– Наставне јединице које су ове године планиране у предмету „моја околина“ и „природа и друштво“ не слажу се са садашњим уџбеницима које користимо. Ово је први пут да се нисмо могли у августу спремити за наставу јер нисмо добили планове и дневнике на вријеме – говори просвјетни радник чије је име познато редакцији Српскаинфо.
Обука наставника
Конфузија је, додаје, и са новим предметом „дигитални свијет“, који се од септембра изучава у другим разредима. Не само да ђаци немају уџбенике, него ни обука наставника није завршена иако школа траје већ мјесец и по дана.
– Обука се састоји из три дијела; крајем августа био је први дио, половином септембра обуку о теми “Безбједност дјеце у дигиталном свијету” су нам држали инспектори МУП Српске и још је остао трећи дио. Умјесто уџбеника постоје само приручници за наставнике које смо хтјели штампати ђацима да им буде лакше, али не смијемо – појашњава саговорник портала Српскаинфо.
Све ове новине, истиче, само су се нагомилале на дугогодишње проблеме који притишћу просвјетаре. Наставницима највише смета што су бомбардовани административним задацима, док је суштина, кажу, заборављена.
– Све се врти око папира. Надлежни више обраћају пажњу на то како смо написали годишњу припрему, него како ћемо стварно одржати час и пренијети знање ђацима – главне су примједбе просвјетних радника.
Процедура
Директор Републичког педагошког завода, Предраг Дамјановић, поручује да је немогуће да за нове програме, који се први пут примјењују ове године, истог тренутка буду спремни и уџбеници.
Најављује да ће они бити одштампани до идућег септембра.
– Процедура подразумијева да, на основу тог новог програма, Завод за уџбенике и наставна средства распише јавни конкурс на који ће се пријавити рукописи. Ми дајемо стручно мишљење за те рукописе и тек онда се иде у штампање нових уџбеника – рекао је Дамјановић.
Додаје да су просвјетним радницима дали упутства о новим програмима и како да раде док не изађу нови уџбеници.
– За наставнике у првом, другом и трећем разреду, као и оне који предају предмете од националног значаја, израдили смо приручнике који ће им помоћи да реализују наставу – каже Дамјановић.
Поред „дигиталног свијета“, основци у петом разреду од овог септембра први пут уче нови предмет „природа и друштво“, умјесто два одвојена предмета. Иновирани програм природе и друштва ђаци имају и у четвртом разреду.