Укидање „бијелог хљеба“ поново пред посланицима Српске

05.04.2022. 18:58
1
ИЗВОР: capital.ba

Укидање накнаде коју функционери примају након истека мандата, такозваног „бијелог хљеба“, опет ће бити предмет расправе у Народној скупштини Републике Српске. Власт и опозиција декларативно се залажу да ту накнаду треба укинути, али се и ограђују да све треба „системски урадити“.

Посланик Уједињене Српске Милан Петковић до љета ће Народној скупштини, по други пут, предложити на усвајање Закон о измјени Закона о радним односима у државним органима и Закон о измјенама Закона о статусу функционера јединица локалне  самоуправе.

- То су закони који се тичу укидања „бијелог хљеба“. То сам већ предлагао и већина је одбила позивајући се на формалне недостатке тих закона, ја ћу их поново предложити, па нек одлуче. Прошли пут нисам баш наишао на подршку ни власти, ни опозиције, а сматрам да је то привилегија које посланици и комплетно политичари не желе да се одрекну. Тражићу да се укине и за државне и за локалне функционере - истакао је Петковић.

Додао је да до љета планира да поменуте законе упути у парламентарну процедуру.

Замјеник предсједника Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини РС Срђан Мазалица рекао је да је накнада „бијели хљеб“ дата као право политичара у односу на друге запослене у државним и локалним институцијама.

- Треба радити на томе да се политичари изједначе с осталима, односно размотрити и наћи одговарајућа системска рјешења која ће ићи у правцу смањења тих накнада, али и омогућити транзицију људима до проналаска новог посла. У свијетлу актуелне кризе у свијету и потреба финансирања из Буџета, терет кризе треба да подијеле сви - казао је Мазалица.

Замјеник предсједника Клуба посланика СДС-а Недељко Гламочак рекао је да се укидање „бијелог хљеба“ увијек спомиње у предизборној години.

- Кроз закон о сукобу интереса се све треба регулисати, па и „бијели хљеб“, овако је то покретање измјена закона чисти популизам и не доводи до било каквог рјешења. Мислим да је то један непотребан намет, као и многи други који би се могли „скинути“, као што је и примање из Буџета по више основа, а с друге стране трпе борци и друге социјалне категорије. То све треба ријешити кроз закон о сукобу интереса, то би било темељно, системско рјешење, а овако је само популизам - казао је Гламочак.

Центар за истраживачко новинарство је направио регистар „бијелог хљеба“ и утврдили су да предсједници, премијери, министри, њихови замјеници и савјетници те посланици и руководиоци неких државних институција могу примати плату и након окончања мандата.

- Државни и федерални функционери могу уживати право на „бијели хљеб“ годину дана након истека мандата. Свим функционерима у Републици Српској, Западнохерцеговачком кантону те савјетницима у ФБиХ одобрена је исплата такве накнаде, најдуже пола године. Плату могу примати док не нађу други посао или не оду у пензију. Функционери добијају „бијели хљеб“ чак и ако су смијењени или ако на функцији проведу макар један дан. Није ограничено ни колико пута иста особа може то право користити - навели су у ЦИН-у.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Mirce 05.04.2022. 19:01
    I to je veliko NE kao i privremeno smanjenje pdv.
Повезане вијести
Расте цијена прасића у Српској Расте цијена прасића у Српској
Српска богатија за 18 беба Српска богатија за 18 беба
РЕРС почео са анализом захтјева за вишу цијену електричне енергије РЕРС почео са анализом захтјева за вишу цијену електричне енергије
Најчитаније
  • Жељко Пржуљ – Владика (одломак)
    20h 48m
    0
  • Митрополит Хризостом у уторак служи у Тилави
    20h 7m
    1
  • Чај од бруснице - топли напитак који рјешава многе тегобе
    17h 21m
    0
  • "Спарта" најбоља у Источној Илиџи
    18h 48m
    0
  • Мари нови тренер Новака Ђоковића
    19h 46m
    1