Универзитет у Источном Сарајеву: Све спремно за почетак нове академске године

29.09.2025. 08:22
0
ИЗВОР: srna.rs

На Универзитету у Источном Сарајеву све је спремно за почетак нове академске године од 1. октобра.

Ректор Универзитета Милан Кулић изјавио је Срни да је у два рока уписано су 1.366 студената с тим да још нису уписани сви студенти који ће наставу слушати на енглеском језику на Медицинском факултету у Фочи.

Кулић је истакао да су задовољни овогодишњим уписом који је за 15 одсто већи него претходне године.

Он је додао да је упис студената на други и трећи циклус студија у току, предаја докумената је до 17. октобра, а пријемни испит ће бити одржан 20. октобара.

- Посебно ме радује број студената уписаних на Машински факултет, то је пријатно изненађење. Значајно повећање заинтересованих је за студије на Економском факултету на Палама, на Правном факултету, Саобраћајном и Музичкој академији, те традиционално на Медицинском - навео је Кулић.

Он је додао да су средњошколци из Републике Српске поступили исправно када су одлучили да остану у својој земљи и да студирају на Универзитету у Источном Сарајеву.

Истакао је и да се на Универзитету озбиљно баве кампањом уписа како би младе упознали о предностима студирања на овом универзитету.

- Већ у новембру ћемо на Сенату правити планове за кампању за наредну академску годину. Демографија нам не иде у прилог, боримо се за то да сваког младог човјека задржимо, али никад на уштрб квалитета наставе и то је оно што наш универзитет издваја - рекао је Кулић.

Он је навео да је Универзитет у Источном Сарајеву лидер у региону када је упитању број страних студената, те да на Медицинском факултету тренутно студира око 600 студената из 30 земаља, између осталог, из Бангладеша, Индије, Италије, Њемачке, САД.

- Изузетан је то успјех за једну малу Фочу. Ове године уписана је шеста генерација студената који наставу слушају на енглеском језику. То су најбољи амбасадори нашег Универзитета - љекари који ће се вратити у своје земље и све најљепше причати о Републици Српској, нашој историји и допринијети интернационализацији - рекао је Кулић.

Он је навео и да је ове године уписана прва генерација студената на Технолошком факултету у Зворнику који ће наставу слушати на енглеском језику.

Говорећи о новим студијским програмима, Кулић је рекао да је то на Филозофском факултету Математика, информатика и физика на првом циклусу студија, а у плану је на другом циклусу Политичка аналитика, као и интегрисани студијски програм Медицинског и Технолошког факултета - Нутриционизам и дијететика.

- То говори о томе да покушавамо осавременити студијске програме и постати што атрактивнији и за студенте и за тржиште рада - закључио је Кулић.

Коментари 0
Повезане вијести
Отворен јавни позив за јачање капацитета у стручном образовању и оспособљавању на Балкану Отворен јавни позив за јачање капацитета у стручном образовању и оспособљавању на Балкану
Универзитет у Источном Сарајеву поносан на Ерића и Шљивића Универзитет у Источном Сарајеву поносан на Ерића и Шљивића
Мастиловић и Кулић сагласни да треба завршити зграду Факулета за физичко васпитање и спорт Мастиловић и Кулић сагласни да треба завршити зграду Факулета за физичко васпитање и спорт
Најчитаније
  • Уз високе почасти сахрањена Љиљана Зелен Караџић (ФОТО)
    16h 28m
    1
  • Служено опело Љиљани Зелен Караџић
    17h 41m
    0
  • Коме сметају заставе Републике Српске у Источном Сарајеву?
    12h 25m
    11
  • Завист федералних медија: Постоје ли Срби у Босни и Херцеговини?
    16h 18m
    6
  • Љубимци познатих умјетника: Фрида Кало и њен омиљени пас Сињор Ксолотл
    21h 49m
    29