Унутрашњост Храма Светог Николе у Фочи добија доста свјетлији и љепши изглед, а за рестаурацију овог националног споменика културе, која је у току, чуло се и до Москве, па су се тамошњи Срби са браћом Русима укључили у прикупљање прилога.
Благословом митрополита дабробосанског Хризостома, а под надзором и уз одобрење Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа, рестаурација је почела у септембру прошле године.
Зидови храма, изграђеног 1857. године, били су прилично оронули, на доста мјеста напукли и потамнили толико да се зидна орнаметика једва назирала, а сада су поново заблистали.
Старјешина храма Милош Самарџија рекао је Радио Фочи да је урађено 90 одсто посла, те да ће се, након зимске паузе, половином марта радови наставити.
Фото: radiofoca.com
- Црква је много свјетлија него што је била. На томе се и радило, да се посвијетле и освјеже боје, да се види еластичност боја. Држали смо се пројекта онако како нам је Завод издао упуте - каже Самарџија.
Зидно сликарство очувано је у изворном облику, с тим што ће централни дио свода добити и нове елементе.
- Гдје су били барокни ликови, сада ће бити у византијском стилу, а биће и велика икона Христа Пантократора са анђелима около. У олтарском дијелу осликана је Пресвета Богородица и под благословом митрополита радиће се још на иконопису у унутрашњости олтара - наводи Самарџија.
Доста јаснији изглед добијају и ликови светитеља на величанственом иконостасу фочанске старе цркве, мада ће овога пута изостати његова рестаурација.
Фото: radiofoca.com
- Ради се чишћење иконостаста, али ништа конкретно, јер су то посебне процедуре и посебна средства са којима мора иконостас да се заштити и боје да се освјеже. Сада се ради само чишћење, да се скине један слој са иконостаса - појашњава старјешина храма.
Електроинсталације у цркви наново су разведене, а горионик са свијећама је измјештен ван цркве, поред објекта за продају свијећа, који је, такође, уређен и опремљен.
Фото: radiofoca.com
Док траје рестаурација, богослужења се врше у црквеној сали у згради поред храма.
- Планирамо до Васкрса да се вратимо у цркву, а већ послије славе Никољица да наставимо остале радове које смо планирали у овој години - каже Самарџија.
Вриједност радова је 149.000 КМ, а извођач је бањалучка фирма „Декор Купрешак“.
Уз непрестану сарадњу, како истиче Самарџија, са члановима Црквеног одбора и њихово несебично залагање и труд око самих радова, рестаурација унутрашњости храма финансира се највише прилозима вјерника.
- Велики је одзив вјерног народа, својим прилозима помажу своју светињу, као што су је и наши преци саградили и оставили нама на чување у славу Божију. Свако ко даје прилог уграђује себе у светињу и нека му Господ Бог стоструко у добру, здрављу и радости узврати - поручио је Самарџија.
Он је додао да је ове године у плану да се уради и подно гријање, као и нови дренажни систем око цркве, јер су постојећи канали за одвод површинских вода зачепљени, па вода и влага угрожавају зидове храма.
У прикупљање прилога за Храм Светог Николе у Фочи укључили су се и Срби у Русији, па су недавно одржали добротворни турнир у малом фудбалу „Играј за браћу“ са којег су сва средства намијенили обнови фочанског храма.
Уз паролу, „Нека храм у Фочи поново засија“, наступиле су четири српске и руске екипе, а побиједила је екипа „Србија“.
Прилози за рестаурацију цркве могу се уплатити на рачун Српске православне црквене општине Фоча, Црква Светог Николе, број 5550100001351126 у Новој банци.
Пише: Игор Јанковић