Упозорење на лажне лијекове против дијабетеса

20.06.2024. 18:50
0
ИЗВОР: srna.rs

Свјетска здравствена организација /СЗО/ је издала упозорење о фалсификованим лијековима који се користе против дијабетеса и о средствима за мршављење, након што су откривене три серије спорних производа у Бразилу, Великој Британији и САД.

Семаглутид је активни састојак који се користи у "Ново Нордисковом" лијеку против дијабетеса "оземпику" и у средству за мршављење "веговију".

СЗО је уочила повећан број извјештаја о фалсификованим производима семаглутида у Бразилу, Великој Британији и САД од 2022. године, наводи се у саопштењу.

Ово је прво званично обавјештење које је издала агенција УН након потврде извјештаја о спорним производима.

Истовремено је уочена и повећана потражња за овим медикаментима.

Фалсификовани производи могу бити штетни уколико не садрже неопходне сирове компоненте. Они могу да доведу до здравствених компликација као резултат неконтролисаног нивоа глукозе у крви или прекомјерне тјелесне масе, саопштила је СЗО.

Коментари 0
Повезане вијести
Упозорење на обилније падавине, захлађење, снијег и јак до олујни ветар Упозорење на обилније падавине, захлађење, снијег и јак до олујни ветар
Упозорење на обилније падавине, захлађење, снијег и јак до олујни ветар Упозорење на обилније падавине, захлађење, снијег и јак до олујни ветар
Рогатица: Упозорење на опрез приликом паљења корова и отпада Рогатица: Упозорење на опрез приликом паљења корова и отпада
Најчитаније
  • Годишњица смрти предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита
    4h 3m
    29
  • НАТО авиони на Свјетски дан медија, прије 27 година, срушили зграду ТВ Нови Сад
    15h 47m
    0
  • Злочин у Граховишту 1992. године
    1h 25m
    8
  • Сјећање на Војислава Чаркића - нашег доброг проту
    4h 12m
    0
  • Српске светиње - оазе наде (ФОТО)
    3h 53m
    0