Уставни суд БиХ ће на пленарној сједници заказаној за 30. мај расправљати о уставности одлуке Владе Републике Српске о продаји више од 56 дунума земљишта на Јахорини које је у јануару ове године за 42 милиона КМ купила компанија “Drvo-export” из Теслића у власништву СНСД-овог одборника Срђана Кљечанина Руфија, сазнаје KАПИТАЛ.
Суд ће о овом питању одлучивати на захтјев 13 посланика СДА, ДФ-а и НЕС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ који сматрају да Влада Републике Српске није имала право да донесе поменуту одлуку зато што се ради о „државној имовини“, чије је располагање, како су навели, у „искључивој надлежности БиХ“.
Поред тога, на дневном реду 144. пленарне сједнице Уставног суда је и захтјев бошњачког члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића за оцјену уставности Закона о непокретној имовини која се користи за функционисање јавне власти који је ступио на снагу крајем фебруара прошле године.
Уставни суд ће на истој сједници одлучивати и о захтјеву предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Кемала Адемовића за оцјену уставности Закона о производњи наоружања и војне опреме у Републици Српској који је усвојен у јануару ове године.
Адемовић је поднио и захтјев за оцјену уставности Одлуке о промјени намјене шумског земљишта и привременом кориштењу шумског земљишта у друге намјене Владе Федерације БиХ
Интересантно је да се, упркос томе што је Народна скупштина РС у јуну прошле године усвојила Закон о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ на територији Републике Српске, на дневном реду ове правосудне институције налазе и апелације неколико физичких лица из Републике Српске.
Међу њима и бивши директор шумског газдинства „Борја“ Теслић Ненад Душанић који је оптужен за примање мита. Душанић је за директора ШГ „Борја“ именован као кадар СНСД-а, али након хапшења је искључен из те странке.
Поред њега, апелације Уставном суду БиХ предали су и Бенеди Ђукановић који је био осуђен за убиство Славише Крунића, али та пресуда је поништена. Затим службеница Републичког педагошког завода Нина Нинковић која је у фебруару правоснажно осуђена на 18 мјесеци затвора због тровања директорке ове установе Слађане Танасић.
Уставни суд БиХ одлучиваће и о апелацији бившег предсједника Суда БиХ Ранка Дебевеца који је оптужен за злоупотребу положаја и кривотворење службених исправа.