Иако је БиХ позната по добрим произвођачима алкохолних пића, као што су пиво, вино и жестока пића, увоз ових производа је у првој половини ове године шест пута већи од извоза.
Наиме, како показују подаци Управе за индиректно опорезивање БиХ (УИО БиХ), у првих шест мјесеци ове године у Босну и Херцеговину је увезено алкохола за око 120 милиона КМ.
Како пише у овим подацима, за пола године је највише дошло пива, и то за око 78 милиона КМ.
- Слиједи увоз ракија, ликера и осталих жестоких алкохолних пића за око 20 милиона КМ, те вина за око 17,5 милиона - стоји у овим подацима.
Од укупне цифре за коју је увезен алкохол у БиХ, из Србије је стигло за 53.116.351 КМ, Хрватске 30.350.701 КМ, а Словеније 13.336.983 КМ.
С друге стране, у шест мјесеци ове године из БиХ је отишло алкохола у вриједности нешто мање од 20 милиона КМ.
Највише је пласирано ракија, ликера и осталих жестоких алкохолних пића - за око 10 милиона КМ, па пива за око пет милиона, те вина за 4,4 милиона КМ.
- У Србију је отишло алкохола за 6.340.951 КМ, Хрватску 4.934.294 КМ, а Словачку 3.073.040 КМ - пише у подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ.
Економиста Жељко Шаин казао је за "Независне новине" да сматра да се може увозити мање алкохола у БиХ, те да се може далеко више извозити алкохолних пића.
- Ово је доказ да нам нешто не штима, не одговара, те да немамо адекватну економску политику оба ентитета, нити на државном нивоу о вањскотрговинској размјени. Очито је да Министарство на државном нивоу није довољно учинковито како би се форсирао извоз домаћег алкохола, а да на одговарајуће начине смањимо увоз и да покажемо да ми можемо производити квалитетнији алкохол од овог увозног - нагласио је Шаин.
Према његовим ријечима, нема довољне координације између ентитета и државе, иако постоје механизми за то.
- Имамо Вањскотрговинску комору БиХ која би требало боље да координише с обје привредне коморе и привредницима, како би се пронашао начин да се извози више алкохола. Има ту и до грађана који користе доста увозних алкохолних пића. Слабо користимо ону паролу 'Користимо домаће' поготово што знамо како ми производимо ова пића и ако су контроле исправне - знамо да су сигурно боља од увозних. Ипак, маркетинг и малограђанштина су довели до тога да се више употребљава увозни алкохол - закључио је Шаин.