Велика понуда бадњака и божићног жита у Источном Сарајеву

04.01.2024. 11:29
0
ИЗВОР: srna.rs

Уочи најрадоснијег хришћанског празника – Божића, на улицама Источног Сарајева велика је понуда бадњака и жита.

Златка Цвијетић из Рогатице, која је данас са сином дошла да продаје бадњаке, каже да се цијена бадњака креће од пет до 10 КМ.

- Зависи од величине. Ове мање продајемо по пет, а веће по 10 марака. Ми иначе продајемо кромпир, али сад продајемо бадњаке. Ма, сваки динар је користан - рекла је Цвијетићева.

Она је истакла да продајом бадњака не може зарадити пуно, али да сваки динар добро дође.

- Сутра ће само син продавати. Ја ћу остати кући да спремам за Божић. Купује народ. Има људи који немју гдје одсјећи сами, па купе. Купе и они који немају времена од посла, па им лакше да купе готово - рекла је Цвијетићева.

На штанду испод ње, госпођа продаје жито, а корпица жита кошта осам КМ.

- Можда је и скупо некоме, али уложим и ја труда док припремим корпице, па посијем жито, те мало украсим да то изгледа свечано и шарено - рекла је она Срни.

Бадњак је младо, храстово дрво, које се на Бадњи дан ујутро рано сијече и доноси пред кућу. Увече, уочи Божића, бадњак се пресјеца и уноси у кућу.

Божићно жито један је од симбола Божића и сије се на празник Свете Варваре који се слави 17. децембра или Светог Николе, 19. децембра, како би било што љепше, богатије и гушће.

Вјерници који вријеме рачунају по грегоријанском календару Божић, најрадоснији хришћански празник, прослављају 7. јануара.

Коментари 0
Повезане вијести
Источно Сарајево: До сада уписана 583 првачића Источно Сарајево: До сада уписана 583 првачића
Од 1. до 5. јуна манифестација "Дани Хиландара у Источном Сарајеву" Од 1. до 5. јуна манифестација "Дани Хиландара у Источном Сарајеву"
Почеле пријаве за традиционални турнир "Бошко Вујадин" Почеле пријаве за традиционални турнир "Бошко Вујадин"
Најчитаније
  • Бориша Старовић: Легенда Медицинског факултета Универзитета у Источном Сарајеву
    23h 37m
    9
  • Соња и Марко након вишедеценијеске борбе добили потомство
    13h 36m
    0
  • Промјене у вртићима у Српској
    20h 34m
    0
  • ЈУ СШЦ „Источна Илиџа“: Настасја Јешић – ученик генерације
    14h 29m
    1
  • На једној локацији у Бањалуци пронађено седам поскока
    16h 29m
    0