Након вишемјесечних расправа Фискалног савјета БиХ и водећих економских стручњака о комплексности прерачунавања цијена између евра и конвертибилне марке, власти у Босни и Херцеговини донијеле су одлуку која ће значајно олакшати свакодневне финансијске трансакције грађанима и привреди.
Према најновијим информацијама из Централне банке БиХ, од 15. јула 2025. године курс конвертибилне марке (КМ) према евру званично ће бити промијењен са досадашњих 1,95583 на тачно 2 КМ за 1 ЕВРО. Ова одлука, како наводе извори из банкарског сектора, донесена је с циљем поједностављења рачунања и елиминације децималних вриједности у конверзији цијена, чиме ће се повећати ефикасност и смањити грешке у трговини, угоститељству и банкарским трансакцијама.
Како ће ово утицати на грађане?
Према стручњацима, нова вриједност курса доноси низ практичних предности као што су: Лакше прерачунавање. Умјесто компликованих децимала, грађани ће моћи једноставно дијелити и множити износе по једноставном правилу 1 ЕВРО = 2 КМ. Једноставније цијене – Очекује се да ће трговци брзо прилагодити цијене на заокружене вриједности, што ће олакшати свакодневну куповину. Бржа конверзија у банкама и на мјењачницама – Благајницима и грађанима биће много лакше рачунати приликом подизања новца који родбини шаље дијаспора.
Одлука базирана на искуствима других земаља
Економисти истичу да сличне одлуке нису ријеткост у свијету. Многе земље су у прошлости прилагођавале своје валуте једноставнијим омјерима како би олакшале економску транзицију. Примјери из региона показују да су земље које користе еуро или су раније имале фиксне курсеве оствариле боље резултате у стабилности цијена и привлачењу инвестиција.
„Ово је одлично рјешење које грађанима штеди вријеме и смањује збуњеност око цијена у еурима. Умјесто да људи губе вријеме на прерачунавање 1,95583 КМ по еуру, сада ће моћи једноставно користити правило ‘један еуро – двије марке’,“ изјавио је познати економски стручњак Милорад Убипарип.
Шта кажу трговци и банкари?
Многи трговци и угоститељи подржавају ову промјену, јер вјерују да ће олакшати рад с готовином и смањити грешке у обрачунима.
„Сад ће све бити много једноставније. Посебно овим грађевинским радницима из Кине, Непала, Турске Индије и Сирије ће сада бити лакше да израчунају колико су потрошили,“ каже радник једне бензинске пумпе у Источном Сарајеву.
С друге стране, поједини грађани изражавају забринутост око могуће инфлације и прилагођавања плата и цијена. Централна банка БиХ, међутим, тврди да ова промјена неће утицати на реалну вриједност новца нити изазвати поремећаје у економији, већ ће само олакшати свакодневне трансакције и повећати транспарентност обрачуна.
„Па то је боља шанса за зараду од биткоина“ каже један суграђанин на пијаци у Палама. „Ако сада на примјер купим 1.000 ЕВРА даћу за њих око 1950 КМ. Послије 15. јула продам те евре и добијем 2000 КМ. Ето петобе, мало ли је“ - каже наш суграђанин.
Званично саопштење стиже ускоро
Како сазнајемо, званична одлука биће потврђена на сједници Савјета министара БиХ у четвртак наредне седмице, а очекује се да ће бити усвојена без већих препрека. Након тога ће услиједити техничке припреме и информативна кампања како би грађани и привреда имали довољно времена да се прилагоде новом курсу.
Напомена: Ова вијест је дио првоаприлске шале и нема основу у стварним одлукама власти или Централне банке БиХ.