Више студената српског у Новом Пазару него у цијелој Српској

12.08.2021. 09:22
0
ИЗВОР: Глас Српске

Међу више од 3.000 младих који су ове године након завршене средње школе конкурисали за упис на два јавна универзитета у Републици Српској, само троје у Источном Сарајеву и 13 у Бањалуци одабрало је да студира српски језик и књижевност.

Разлози за оволику незаинтересованост су, како тврде упућени, шаролики - од немогућности запошљавања, лошег статуса професора, до несхватања значаја матерњег језика.

На бањалучком Филолошком факултету рекли су за "Глас Српске" да су у првом уписном року имали 13 кандидата који су изабрали да изучавају српски језик и књижевност, али да је ситуација у овој години за нијансу боља, јер су лани, како кажу, након два рока имали тек 12 уписаних на поменутом студијском програму.

И док стручњаци апелују да је језик један од најважнијих елемената суверенитета сваког народа, а његово очување и његовање би требало да буде један од највећих националних интереса, многи на то заборављају, а посебно млади.

Професорица српског језика и књижевности на Универзитету у Источном Сарајеву Миланка Бабић истиче да је ријеч о веома тешком студијском програму, али да је највећи разлог за то што није популаран међу младима чињеница да су са тим дипломама слабо плаћени послови и да је тежак пут до проналаска радних мјеста.

- Ријетки који се одлуче студирати српски језик и књижевност то чине из љубави. Међутим, послови у школству су све више деградирани и слабо плаћени, што је аутоматски лоша порука за све оне који би можда изабрали ову струку - сматра Бабићева и додаје да је и лани било тек неколико младих који су на истоку Српске одабрали српски језик и књижевност као животни позив.

Према њеним ријечима, осим низа негативних фактора, и поједини медији имају кључну улогу у депопуларизацији српског језика, јер је веома мали број оних који имају своје лекторске службе.

- Изузев озбиљнијих медија, по структури уређених како треба, велики је број оних који пишу шта им падне на памет, јер их нико није обавезао да морају имати лекторску службу - истиче Бабићева.

Бабићева, која је годинама радила и као хонорарни сарадник на јавном факултету у Новом Пазару, каже да је тамо приликом сваког рока уписивано по 20 кандидата на студијски програм српског језика и књижевности, међу којима су готово сви били Бошњаци.

- Било је нешто Срба из Рашке, али студиј српског језика у Новом Пазару махом попуњавају Бошњаци, док ми на два јавна универзитета у Републици Српској, ево, не можемо уписати ни укупно 20 студената - навела је Бабићева која се нада да ће новим мјерама које су надлежни најавили ускоро бити заштићени српски језик и књижевност.

А прича о заштити и употреби српског језика и ћирилице покренута је прије неколико година у Србији, затим се прелила и у Српску, док су озбиљнији кораци најављени лани кроз рад групе представника Министарства просвјете и културе Републике Српске и Педагошког завода Србије. Међутим, до данас није познато да ли је и шта урађено, а нова најава стигла је недавно након састанка руководстава Српске и Србије који је одржан у Београду. Представници Срба с обје стране Дрине су се договорили да до 15. септембра - Дана јединства, усвоје нацрте закона о заштити и употреби српског језика и ћириличног писма.

Подршка

Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" из Београда упутило је јуче допис предсједницима РС Жељки Цвијановић и Србије Александру Вучићу у ком је подржало доношење закона о заштити и употреби српског језика и ћириличног писма. Истичу да подржавају напоре да коначно буде враћен суверенитет српског језика и писма у Србији и Српској доношењем одговарајућих закона о језику и писму.

Коментари 0
Повезане вијести
Обезбијеђена вриједна опрема за студенте Обезбијеђена вриједна опрема за студенте
Промовисано 10 публикација Института историјских наука Промовисано 10 публикација Института историјских наука
На Палама одржана прва ревија краткометражног филма "Филмософија" На Палама одржана прва ревија краткометражног филма "Филмософија"
Најчитаније
  • На данашњи дан умро Бранко Радичевић - поета непролазне младости
    1h 54m
    0
  • Још данас активан хуманитарни број 1412 за Вукашина из Рудог – Будимо хумани!
    22h 26m
    0
  • Гори депонија у Крупачким стијенама
    4h 34m
    9
  • Људски немар изазвао пожар на депонији отпада у Крупачким стијенама
    4h 12m
    5
  • Тужилаштво: Тијело српске повратнице Јеле Пејић пронађено наго, али није убијена
    19h 55m
    6