Витомир: Његовати гусле јер оне преносе богату историју српског народа

15.12.2024. 10:12
0
ИЗВОР: srna.rs

Лазар Витомир са Хан Пијеска, овогодишњи побједник на Омладинском фестивалу гусала у Београду, истакао је значај гусала у српској култури и традицији, као и потребу да их Срби још више његују јер преносе богату историју овог народа.

Љубав према гуслама код овог младог осамнаестогодишњака родила се када је имао 10 година, а основним техникама свирања научио га је отац.

Витомир је рекао Срни да највише воли да изводи неримоване епске пјесме због њиховог јасног казивања теме о којој се пјева.

Он је данас члан Гусларског друштва "Вукове гусле" из Лознице са којима наступа на такмичењима.

Једно од тих такмичења јесте и Омладински фестивал Србије, на којем је Лазар изборио побједу у конкуренцији од 11 такмичара, у категорији од 13 до 18 година.

- Наступао сам и на Фестивалу младих српских гуслара 7. децембра на којем је учествовало много младих. Осим такмичарског дијела, Фестивал је био у духу дружења и добрих пјесама - рекао је Лазар.

Овај талентовани гуслар истиче да му је жеља да што више напредује у свирању овог инструмента који представља један од основних стубова културе јер чува идентитет српског народа.

Коментари 0
Повезане вијести
Фестивал гуслара Републике Српске 29. и 30. маја у Палама Фестивал гуслара Републике Српске 29. и 30. маја у Палама
Хан Пијесак: Промоција књиге ,,Демон празнословља и друге историјске приче'' Марка Пиштала Хан Пијесак: Промоција књиге ,,Демон празнословља и друге историјске приче'' Марка Пиштала
Невена Ковачевић одржала предавање ,,Тајне српских владарки'' у Хан Пијеску Невена Ковачевић одржала предавање ,,Тајне српских владарки'' у Хан Пијеску
Најчитаније
  • Геноцид над „непоћуднима“ у НДХ: Злочин у Јеловцима и Раковцу - Пале 1943. године
    6h 9m
    12
  • Заборављени злочин: Убиство цивила из засједе код Средњег
    14h 7m
    7
  • Претреси у Источном Новом Сарајеву и на Палама у оквиру истраге покушаја убиства
    5h 39m
    2
  • Због удеса обустављен саобраћај на дионици пута Рогатица-Подроманија
    2h 52m
    0
  • Ања Љубојевић поднијела оставку на мјесто потпредсједника НСРС
    5h 52m
    2