Влада Републике Српске ових дана је један од највећих трговаца земљиштем на Јахорини, а за укупно 620 квадрата земље од купаца ће наплатили 260.400 марака, односно 420 марака по квадрату.
Највише земље, и то 248 квадрата за непуних 105.000 марака купио је Саша Јанковић, који је на тај начин објединио своје парцеле.
Из Владе кажу трошкове око нотарског уговора сноси купац као и да земљиште не смије користити мимо намјене.
- Уговор о продаји земљишта нарочито ће садржавати одредбу о забрани коришћења земљишта осим намјене за коју је продато непосредном погодбом и одредбу да се купљена пацела не може продавати трећим лицима самостално већ само као дио грађевинске парцеле са земљиштем у власништву купца - наводе у Влади Српске образлажући своју одлуку о продаји.
Земљиште је “пазарио” и бизнисмен из Бијељине Љубомир Стевић, власник фирме “Монако”.
Пољице/Фото: Катера
За 234 квадрата мораће да искешира непуних 100.000 марака, а за њега важе иста правила као и за Јанковића када је ријеч о продаји и кориштењу земље.
Као трећи купци парцела појавили су се Дејан и Владимир Тркуља, а за 138 квадрата за наплату им је обрачунато 57.960 марака.
Подсјећамо, Влада Републике Српске је прошле године у договору са управом Олимпијског центра "Јахорина", представницима општина Пале и Трново те власницима парцела и објеката постигла договор у вези са докупом земље и легализацијом, гдје је максимална цијена ограничена на 420 марака по квадрату.
То је далеко испод актуелних цијена које иду и до 850 КМ по квадратном метру.
Циљ је био да се трајно ријеши проблем у вези имовинско-правних односа на планини.
Вриједност земљишта на Јахорини у посљедњих неколико година вртоглаво расте, првенствено захваљујући инвестиционом циклусу власти у Српској која је у ову планину у кратком периоду упумпала на десетине милиона марака које су потрошене на инфраструктуру, али и у, тешко оправдиву, луксузну обнову државног хотела „Рајска долина“.
Д.Товиловић (Capital)