Влада Српске издржала само три дана без нових задужења

04.01.2021. 21:10
1
ИЗВОР: Capital

Влада Републике Српске издржала је само три дана у овој години без задужења. Четвртог дана објављено је да се емисијом трезорских записа планира задужити за 30 милиона КМ.

Јавни позив за учешће на 67. аукцији трезорских записа Министарство финансија Републике Српске је објелоданило данас на Бањалучкој берзи. Аукција ће бити одржана 12. јануара, са роком доспијећа од шест мјесеци.

- Аукција се врши ради обезбјеђена средстава за намјене прописане Законом о задуживању, дугу и гаранцијама Републике Српске, а у складу са Одлуком о краткорочном задуживању за 2021. годину -  стоји у Рјешењу о емисији трезорских записа.

Слика

У њему се наводи како је наведеном одлуком дефинисано како ће се поштовати критеријуми према којима максимални износ дуга у овој години може бити највише до осам одсто редовних прихода остварених у претходној фискалној години.

- Каматна стопа може бити максимално релевантни Еурибор+1,75 одсто а рок доспијећа трезорских записа најдуже до годину дана - пише у Рјешењу.

Подсјећамо, како смо раније објавили Влада планира у овој години да задужи Републику Српску у износу до 1,4 милијарде КМ путем краткорочних и дугорочних задуживања, те индиректно дајући гаранције.

Како би се одмах у 2020. години могло кренути са задуживањем, Влада је посебном одлуком од Скупштине тражила да пријевремено ступи на снагу Одлука о краткорочном задуживању, што је на крају и усвојено.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Срђан 04.01.2021. 22:14
    Морала се покрити аута од 270000 госп. Цвијановић
Повезане вијести
Српска се на берзи задужила 120 милиона КМ, дупло више од плана Српска се на берзи задужила 120 милиона КМ, дупло више од плана
Српска од Свјетске банке позајмила 55 милиона КМ Српска од Свјетске банке позајмила 55 милиона КМ
Српска се у овој години на берзи задужује 383 милиона КМ Српска се у овој години на берзи задужује 383 милиона КМ
Најчитаније
  • Лице активирало експлозивну направу у Сокоцу
    8h 52m
    0
  • Тешка несрећа у БиХ: Једно погинуло, двоје у болници
    21h 57m
    0
  • Душко Костић одбранио докторску дисертацију на Технолошком факултету у Зворнику
    23h 56m
    0
  • Сестре по оружју - како су Милунка Савић и Флора Сандс заједно ратовале
    8h 16m
    0
  • Стиже врхунац топлотног таласа у Српској
    21h 2m
    0