Vlada Srpske izdržala samo tri dana bez novih zaduženja

04.01.2021. 21:10
1
IZVOR: Capital

Vlada Republike Srpske izdržala je samo tri dana u ovoj godini bez zaduženja. Četvrtog dana objavljeno je da se emisijom trezorskih zapisa planira zadužiti za 30 miliona KM.

Javni poziv za učešće na 67. aukciji trezorskih zapisa Ministarstvo finansija Republike Srpske je objelodanilo danas na Banjalučkoj berzi. Aukcija će biti održana 12. januara, sa rokom dospijeća od šest mjeseci.

- Aukcija se vrši radi obezbjeđena sredstava za namjene propisane Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske, a u skladu sa Odlukom o kratkoročnom zaduživanju za 2021. godinu -  stoji u Rješenju o emisiji trezorskih zapisa.

Slika

U njemu se navodi kako je navedenom odlukom definisano kako će se poštovati kriterijumi prema kojima maksimalni iznos duga u ovoj godini može biti najviše do osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.

- Kamatna stopa može biti maksimalno relevantni Euribor+1,75 odsto a rok dospijeća trezorskih zapisa najduže do godinu dana - piše u Rješenju.

Podsjećamo, kako smo ranije objavili Vlada planira u ovoj godini da zaduži Republiku Srpsku u iznosu do 1,4 milijarde KM putem kratkoročnih i dugoročnih zaduživanja, te indirektno dajući garancije.

Kako bi se odmah u 2020. godini moglo krenuti sa zaduživanjem, Vlada je posebnom odlukom od Skupštine tražila da prijevremeno stupi na snagu Odluka o kratkoročnom zaduživanju, što je na kraju i usvojeno.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Srđan 04.01.2021. 22:14
    Morala se pokriti auta od 270000 gosp. Cvijanović
Povezane vijesti
Republika Srpska se zadužila 500 miliona evra na Londonskoj berzi Republika Srpska se zadužila 500 miliona evra na Londonskoj berzi
Srpska se u Srbiji zadužuje 22 miliona evra Srpska se u Srbiji zadužuje 22 miliona evra
Srpska ide u prvo ovogodišnje zaduženje na berzi Srpska ide u prvo ovogodišnje zaduženje na berzi
Najčitanije
  • Održano takmičenje u lovu ribe na plovak
    17h 40m
    0
  • Konferencija beba u Palama okupila 252 mališana, najmlađa beba Lazar Savić (FOTO)
    18h 43m
    3
  • „Famos“ najbolji i u seniorskoj konkurenciji
    18h 20m
    0
  • Zdravo odrastanje ispred profita: PSS za udaljavanje kladionica od škola
    23h 44m
    0
  • Do četvrtka toplo i sparno, ponegdje mogući pljuskovi
    17h 53m
    0