Влада Републике Српске и у прошлој години је издашно помагала приватне бизнисе породице Додик. Три фирме чија је претежна дјелатност воћарство из аграрног буџета и компензационог фонда су добили више од 370.000 марака.
Према подацима Агенције за аграрна плаћања Републике Српске фирме “Fruit Eco” из Градишке, те “Агро воће” и “Global Liberty” из Лакташа добијала су финансијску подршку за продато и произведено воће, регресирано дизел гориво, противградне мреже, а потпомогнути су новчано и како би санирали штету од мраза.
Прво предузеће је у власништву Игора Додика, друго се према привредним регистрима води на Горицу Додик, а у трећем су њих двоје сувласници.
Ријеч је о дјеци српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика који их у јавности представља као „предузетнике који не зарађују много и који се на све начине боре да опстану“.
Највише новца из фондова је повукао Игоров „Fruit Eco“, у склопу којег послују воћњаци у Градишци.
Он је за произведено и продато воће добио премију од 100.000 марака, а за постављање противградне мреже 50.000 КМ.
Као подршку за вишегодишње засаде Република Српска је Игора помогла са нешто преко 47.000 марака, док је за набавку пољопривредне механизације добио 27.729 КМ.
Из Регистра се види како је предузећу одобрено и близу 3.000 марака регресираног дизел горива, па кад се подвуче црта, помоћ коју је млађи Додик добио износи 227.700 КМ.
Право на подстицаје и одштету користила је и Горица Додик, и то преко предузећа „Агро Воће“.
Тако јој је за штету од мраза из Компензационог фонда исплаћено 49.589 марака, док је за произведено и продато воће „убрала“ премију од 50.811 марака.
Када се урачуна регресирано гориво и подршка за воћарску производњу, ова фирма је добила укупно 128.670 КМ.
Горичина и Игорова заједничка фирма „Global Liberty“ добила је најмање новца када су подстицаји у питању. Од 17.053 КМ које су им дозначене, половина се односи на компензацију за штету од мраза, која износи 8.787 КМ.
Генерално, из Компензационог фонда и Аграрног буџета Републике Српске у прошлој години је исплаћено 88,2 милиона марака.
Међу хиљадама корисника, новца је било и за компанију „Проинтер“ којој је за вођење и одржавање Регистра пољопривредних газдинстава исплаћено 145.435 КМ.
Пише: Дејан Товиловић (Capital)