Владин приједлог укидање акциза само на мјесец дана

17.03.2022. 19:49
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Влада Републике Српске предлаже да се у паралментарну процедуру БиХ упути приједлог закона о допуни Закона о порезу на додату вриједност, којим ће бити дефинисане снижена стопа ПДВ од нула одсто на основне животне намирнице и виша стопа од 22 одсто на луксузна добра и услуге, уз ограничење до 31. децембра 2022. године.

То је један од приједлога мјера Владе Републике Српске у области индиректног опорезивања за ублажавање негативних ефеката инфлације и њихове финансијске импликације, о којима ће Народна скупштина расправљати сутра на посебној сједници.

По сниженој стопи ПДВ опорезивало би се промет добара и услуга и увоз добара, и то: лијекови, брашно, хљеб добијен од свих врста брашна, млијеко и млијечни производи, јестива уља, јестиве масноће животињског и биљног поријекла, со, шећер, хомогенизована дјечија храна и опрема за новорођенчад, сјемена и садни материјал.

Истовремено, по вишој стопи ПДВ од 22 одсто опорезује се промет добара и услуга и увоз добара, и то: висококвалитетна вина (укључујући пјенушава вина) и алкохолна пића, висококвалитетне цигаре и цигарилоси, луксузни парфеми, тоалетне воде и козметика, укључујући производе за љепоту и шминку, одјећа и обућа од крзна и коже рептила, накит и сродни производи, сатови и њихови дијелови, врхунски електрични или оптички апарати, луксузна возила за превоз лица на земљи, у зраку или на води, умјетничка дјела, колекционарски предмети и антиквитети, пиротехнички производи за ватромете, упаљачи за цигарете (механички или електрични), џепни, столни и остали од племенитих ковина, луксузна налив пера и оружје.

Слика

– Ефекат увођења снижене стопе на основне животне намирнице био би губитак прихода који припада Републици Српској у укупном износу од 111 милиона КМ до краја године, док би губитак буџета Републике Српске (коме припада 72 одсто прихода Републике Српске) износио 79,9 милиона КМ. С друге стране, уколико се уведе виша стопа ПДВ на промет и увоз луксузних добара, на основу података који се односе на увоз тих добара у БиХ у 2021. години, дошло би до повећања прихода од ПДВ за око 16,2 милиона КМ за РС до краја године, односно око 11,7 милиона КМ за буџет Републике Српске (под условом да цијене и количина остану на истом нивоу као у 2021. години). Потребно је нагласити да овдје недостаје ефекат додатног прихода од ПДВ који би се наплатио на домаће производе. У коначници, дошло би до укупног губитка прихода Републике Српске за око 94,8 милиона КМ, односно до губитка прихода буџета Републике Српске за око 68,2 милиона КМ – пише у Информацији Владе Српске.

Такође, Влада Српске предлаже да се у паралментарну процедуру БиХ упути Приједлог закона о акцизама у БиХ, којим ће предложити измјену члана 17. Закона, на начин да износи акциза за нафтне деривате износе нула марака по литри нафтног деривата (укидају се), уз темпорално ограничење на један мјесец од 1. априла 2022. године, са могућношћу продужења у зависности од кретања цијена у наредном периоду.

– Када се анализира ефекат укидања акциза на нафтне деривате, мјесечни губитак Републике Српске је око 15 милиона КМ (на основу извршења у 2021. години), што је губитак од око 10,8 милиона КМ за буџет Републике Српске (под условом да цијене и количина остану на истом нивоу као у 2021. години). Такође, дошло би до мјесечног губитка и припадајућег прихода од ПДВ у износу 2,6 милиона КМ за Републику Српску, односно 1,9 милиона КМ за буџет Републике Српске. У коначници, укупан губитак прихода због укидања акциза на нафтне деривате износио би 17,6 милиона КМ за Републику Српску, односно 12,7 милиона КМ за буџет Републике Српске на мјесечном нивоу – пише у документу Владе који иде пред посланике.

Коментари 0
Повезане вијести
Српска ће кредитом од пола милијарде КМ крпити буџетске рупе Српска ће кредитом од пола милијарде КМ крпити буџетске рупе
Написана два закона о граничној полицији Написана два закона о граничној полицији
Влада Српске задужила МУП да направи закон и замијени Граничну полицију БиХ у Српској Влада Српске задужила МУП да направи закон и замијени Граничну полицију БиХ у Српској
Најчитаније
  • Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    17h 49m
    1
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    17h 31m
    9
  • Велика промјена: Курс ЕУР/КМ мијења се на 1:2 од 15. јула!
    18h 13m
    4
  • Спутњик објавио па обрисао: Додик добио руско држављанство и боравак!
    11h 50m
    1
  • Лажна вијест о Додиковој посјети Русији
    7h 51m
    2