Водице код Рогатице и сјећање на породицу Обрадовић (ФОТО)

03.07.2022. 18:49
0
ИЗВОР: 058.ba

За локалитет Водице који је надомак села Трново и Шљедовићи у рогатичкој Мјесној заједници Козићи, до Одбрамбено-отаџбинског рата није се, такорећи, ни знало. А онда, дође рат и ноћ између 4. и 5. јула 1992. која је била кобна за петоро чланова породице Обрадовић из села Трново, њиховог кума и ближег рођака.

Те кобне ноћи у импровизованој земуници у Водицама муслиманске комшије из околних села, са којима је глава породице Миломир Мићо Обрадовић (43) одрастао, дијелио добро и зло и вјеровао у њихово „пријатељство“, направиле су покољ у овој породици.

Убили су Миломира, његову супругу Зорку (37), кћерку Данијелу (19), сина јединца Дарка (16), затим зета Обрадовића, мужа старије кћерке Добриле, која је у то вријеме уз кћерке Милијану са непуних три године и тек рођену Маријану била у избјеглиштву у Обреновцу, Горана Перовића (27), кума Милодрага Мотику (39) и рођака Драгана Кусмука (33).

Код пригодног спомен-обиљежја у Козићима, које је откривено и освећено 7. јула 2013, а на чијем подручју је, према расположивим подацима, погинуло највише бораца у посљедњем рату, данас је одржан парастос у знак сјећања на мучки убијене Обрадовиће и њихове најрођеније.

  • Слика
  • Слика

Фото: 058.ba

Парастосу, који је служио свештеник Цркве Свете Тројице Зоран Јеринић, присуствовали су Добрила Перовић, кћерка и једини преживјели члан породице Обрадовић, потомци осталих страдалих, представници општине Рогатица на челу са замјеником наченика Јеленом Караџић и предсједником Скупштине општине Нинославом Прелићем, представници привредног и политичког живота ове локлне заједнице.

Док ћерка Добрила и остали сродници страдалих у Водицама сваке године са тугом и болом, враћају сјећање на кобну ноћ, дотле, рече предсједник Општинске борачке органзације Мишо Соколовић, њихове убице и налогодавци и након 30 година од злочина, Трновом, Чадовином, Шљедовићима и околним селима, Рогатицом, Гораждом и Сарајевом мирно шетају.

- Нико од њих нити је процесуиран, а поготово кажњен, иако су надлежни органи тужилаштвима Републике Српске и БиХ одавно предали потребну документацију за кривично гоњење - нагласио је Соколовић.

Соколовић је упознао присутне да ће ове године на локалитету Косово бити откривен и централно-спомен обиљежје борцима козићког краја.

- Идеја је да то буде 21. септембар и Мала госпојина о чему слиједи договор на ширем нивоу мјесне заједнице и општине - додао је.

Коментари 0
Повезане вијести
Рогатичанкa Јеленa Ђурић остварила велики успјех на Олимпијади руског језика Рогатичанкa Јеленa Ђурић остварила велики успјех на Олимпијади руског језика
Рогатица: Планиране активности с циљем едукације о опасностима од мина Рогатица: Планиране активности с циљем едукације о опасностима од мина
На Глођанском брду сутра парастос за 126 свирепо убијених српских војника На Глођанском брду сутра парастос за 126 свирепо убијених српских војника
Најчитаније
  • Паљанин пријетио полицијском службенику, па лишен слободе
    17h 2m
    0
  • Активан нови радар - препознаје чак и украдена аута
    17h 26m
    1
  • Уштипци са шпинатом
    13h 5m
    0
  • Додик: Треба да добијемо Нобелову награду за економију
    14h 17m
    5
  • Додик: Просјечна плата до краја 2026. године износиће 1.000 евра
    13h 50m
    1