У оквиру манифестације „Март, мјесец српског језика“ бира се најљепша ријеч у нашем језику. Пристигло је 905 ријечи, а послали су их ученици из цијеле Србије.
Предлагали су ријечи које сматрају необичним, лијепим и њима важним, а одлуку о томе која је побједник данас ће донијети Комисија коју сачињавају професори Филолошког факултета у Београду проф. др Рајна Драгићевић, проф. др Весна Ломпар и мср Весна Николић.
- Неће нам бити лако да изаберемо јер су све речи најлепше - каже за Новости проф. др Рајна Драгићевић.
- Послали су нам их ученици различитог узраста – од петог разреда основне школе до четвртог разреда средње школе из целе Србије. Акција је покренута са жељом да се деца мотивишу да размишљају о српском језику, о речима и њиховим значењима - наводи она.
Тако су Комисији стигле ријечи из Аранђеловца, Београда, Велике Плане, Власотинца, Врњачке Бање, Горњег Милановца, Деспотовца... Јавила су се и дјеца којима је српски језик матерњи из Америке, Италије, Луксембурга, Њемачке, Норвешке, Француске, Словеније итд.
- Неке су лепе јер се односе на највеће вредности (нпр. мајка, пријатељ, нада, срећа, завичај), неке носе дубоку симболику (огњиште, шајкача, бадњак, расковник, дедовина) - истиче професорка Драгићевић.
- Има и оних које су занимљиве јер су дијалектизми и архаизми, а ученици су их чули од својих старијих (фрцокла, трло, бајкати). Пажњу привлаче и оне речи које су и значењски и творбено обележене (мироношче, мркосвестица, благодарити, благовање) - наводи она.
Рајна Драгоћевић оцјењује да све ријечи које су пристигле, као и велика заинтересованост ученика да их шаљу, говори о томе да су дјеца спремна да се замисле над својим језиком, али и над вриједностима које су именоване изабраним ријечима.
- Иако ће се Комисија састати данас, унапред могу рећи да су све речи победници, као и они који су их послали - каже проф. Драгићевић уз напомену да ће све изабране ријечи, образложења и подаци о ученицима бити објављени.
Иначе, када је одлучено да се бира најљепша српска ријеч, професори српског језика из цијеле Србије о томе су обавијештени преко Друштва за српски језик и књижевност, то су пренијели својим ученицима, а онда су се ђаци добровољно јављали и слали ријеч коју сматрају најљепшом.
Били су замољени да изаберу ријеч која их посебно привлачи својим значењем, звучањем или због тога што су је чули од неког из породице или окружења до кога им је посебно стало. Такође, требало је и да напишу одакле или од кога су сазнали за ријеч коју су изабрали, шта она значи и због чега сматрају да је та ријеч најљепша, преносе Новости.
У оквиру манифестације „Март, мјесец српског језика“, коју организује Друштво за српски језик и књижевност у сарадњи са Катедром за српски језик Филолошког факултета, сваког уторка одржавају се кратка научнопопуларна предавања наставника и сарадника Катедре за српски језик. Предавањима могу присуствовати сви који су заинтересовани за језичка питања, а одржавају се у сали 11 Филолошког факултета Универзитета у Београду.