Марк Данијел Лежер је српској јавности готово непознат. Али је име овог канадског официра „златним словима“ урезано у послијератну историју српских повратника у ливањски крај.
Марк Д. Лежер (енгл. Marc D. Léger; Ланкастер, 26. март 1973 — фарма Тарнак, 17. април 2002) је био водник канадске војске који је убијен у Авганистану од тзв. пријатељске ватре. Његов меморијални фонд је активан на просторима БиХ.
Као канадски војник, Лежер је служио у мировној мисији у Ливањском пољу, током 2000. године.
Дошао је са сазнањима о Србима као искључивим негативцима. Међутим, оно што је на терену затекао, није се поклапало са добијеним информацијама.
Порушене цркве, отровани бунари, постављене нагазне мине, порушене куће, као и намјера хрватске војске да до краја спроведе етничко чишћење, спречавало је малобројне српске породице да се врате.
Видео: rtrs.tv
У међувремену, породица Милорада Козомаре, ријешила је да се врати у Ливањско поље. Срушена кућа, побијена стока, затрована вода, све их је то затекло као препрека враћању на своје огњиште.
Почели су да обнављају свој дом. Једног дана стигао је џип са канадским војницима и рекао породици да су ту да помогну. Наредник Марк је био њихов вођа.
Шест мјесеци, Лежер је тражио ресурсе од представника УН и других официра легалним путем. Пошто је увидио да од тога нема ништа, узимао је воду и храну из кампа када то нико није гледао. Узимао је и бачени грађевински материјал и носио породици.
Успио је да извуче новац од Канадске агенције за међународни развој да поново прекрије кров 28 локалних кућа.
Пребачен је у Авганистан, гдје је погинуо од бомбе коју је испалио пилот америчке Националне гарде који је мислио да је нападнут.
Лежер је рођен у Ланкастеру (Канада, Онтарио), 26. марта 1973. године. У канадској војсци је служио од своје 20. године све до своје погибије. Током 2000. године служио у мировној мисији у БиХ. Марк Лежер је погинуо 17. априла 2002. године. Када је погинуо имао је 29 година. Погинуо је у тзв. Инциденту на фарми Тарнак. Инцидент се догодио када је амерички авион бацио ласерски навођену бомбу на Tрећи батаљон канадске лаке пјешадије Принцезе Патрише у којем је Марк служио. Пјешадија је учествовала у војној вјежби пуцања противтенковским пројектилима. Поред Марка погинула су још три канадска војника старости 21-27 година, а осам војника је рањено.
Ливањски Срби и породица Комозара брзо су чули за трагедију. „Била сам веома нервозна и почела да плачем као да ми је син умро“.
Фото: Wikipedia
Мјештани су ступили у контакт са супругом Марка Лежера, која долази у село Врбица и помаже обнову школе, парохијског дома и цркве.
Име тог племенитог човјека Срби из доњег Ливањског поља изговарају са љубављу и поштовањем. Он је, кажу, разумео њихове муке, помагао им је у најтежим тренуцима кад су се након хрватске операције „Олуја” вратили на своја спаљена огњишта и покушавали да наставе живот на њима.
Саша Шуњка, један од иницијатора помена Лежеру, изјавио је да је он „за шест мјесеци учинио више него неко за 23 године”, од када траје повратак у те крајеве.
Његова удовица Марли Лежер је основала меморијални фонд у његову част. Средствима тог фонда се финансирала рестаурација порушених српских кућа у Босни и Херцеговини. Марли је 10. маја 2003. године отворила сеоски центар (парохијски дом) у селу Врбици на Ливањском пољу, који припада Епархији бихаћко-петровачкој Српске православне цркве. Осим његовог фонда, донатор изградње је била и Канадска међународна агенција за реконструкцију. Маркова мајка, Клер Лежер, добила је титулу Мајка сребрног крста 2005. године од Канадске краљевске легије.
Многи од мјештана и дан-данас у својим кућама имају урамљену слику Марка Лежера.
Срби из села Врбице сваке године одржавају помен Марку Лежеру – Маркану.
Вjечна слава!