Захтјев за разрјешење министра Ђокића

16.07.2020. 14:24
0
ИЗВОР: BN

Организације цивилног друштва из БиХ, њих 20, поднијеле су данас званични захтјев предсједници, премијеру и предсједнику Народне скупштине Републике Српске за хитно разрјешење Петра Ђокића са функције министра енергетике и рударства РС, због, како наводе у саопштењу, „незаконитог, неодговорног и недостојног обнашања функције члана владе“.

Апел за оставком Петра Ђокића упутио је прошле седмице Центар за животну средину након сједнице Народне скупштине РС, на којој нису усвојени закључци о увођењу мораторијума на мале хидроелектране (МХЕ).

Министарство енергетике и рударства РС, које предводи Ђокић, од почетка његовог мандата, 2014. године, омогућило је градњу десетина МХЕ које за собом остављају пустош: девастирана и сува ријечна корита, посјечене шуме, помор живог свијета, као и ограничења кориштења воде од стране локалних заједница.

Наводе примјер једног од тих, како тврде, штетних пројеката.

- Један од таквих штетних пројеката омогућен је и компанији министровог службеног возача, гдје Ђокић није оклијевао ни накнадно издавати документе као покриће за бесправну градњу. Током ванредног стања, усљед пандемије отпочиње градња мале хидроелектране на ријеци Бјелави без неопходних дозвола. На дан протеста локалног становништва из тог краја, скоро мјесец дана од отпочињања девастирајућих радова, министар Ђокић брзопотезно потписује рјешење за "детаљна геолошка истраживања", што је покушај легализације потпуно незаконитих радова инвеститора - тврди се у саопштењу.

Истовремено, Министарство у мандату министра Ђокића, како додају, укида подстицаје само за вјетроелектране и тиме фаворизује хидроелектране.

- Та одлука је директан удар на будућност енергетике на овим просторима – чини нас дугорочно зависним од угља односно термоелектрана, а истовремено подржава уништавање ријека хидроенергетским пројектима.

Све ово увелико финансира становништво и привреда Републике Српске преко рачуна за утрошену електричну енергију. Просјечна породица плати око 30 КМ годишње на име накнаде за обновљиве изворе енергије, које у највећој мјери завршавају у џеповима инвеститора у МХЕ. То значи да умјесто школског прибора за дјецу, финансирамо богаћење неколицине тајкуна – наводе еколози.

За спашавање наших ријека потребно је, сматрају, више од оставке једног министра.

Народна скупштина Републике Српске је била на корак од историјске одлуке – да послуша глас народа и једном за сва времена забрани изградњу малих хидроелектрана.

Коментари 0
Повезане вијести
За десетак дана студија изводљивости за гасну инфраструктуру у источном дијелу Српске За десетак дана студија изводљивости за гасну инфраструктуру у источном дијелу Српске
Тривић: Поднесен захтјев ЦИК-у да се поново броје гласови за остала три нивоа Тривић: Поднесен захтјев ЦИК-у да се поново броје гласови за остала три нивоа
Google ће обавјештавати када се ваши подаци појаве у резултатима претраге Google ће обавјештавати када се ваши подаци појаве у резултатима претраге
Најчитаније
  • Дан када је отишао Сена - „Кишни човјек“
    13h 38m
    4
  • Малобројни излетници на првомајском уранку у Источном Новом Сарајеву
    12h 33m
    3
  • Жену угризао поскок док је чупала млади лук
    7h 21m
    0
  • Утопио се отац деветоро дјеце
    8h 27m
    0
  • Међународни празник рада, 1. мај – симбол борбе за бољи и праведнији свијет
    16h 55m
    0