Zahtjev za razrješenje ministra Đokića

16.07.2020. 14:24
0
IZVOR: BN

Organizacije civilnog društva iz BiH, njih 20, podnijele su danas zvanični zahtjev predsjednici, premijeru i predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske za hitno razrješenje Petra Đokića sa funkcije ministra energetike i rudarstva RS, zbog, kako navode u saopštenju, „nezakonitog, neodgovornog i nedostojnog obnašanja funkcije člana vlade“.

Apel za ostavkom Petra Đokića uputio je prošle sedmice Centar za životnu sredinu nakon sjednice Narodne skupštine RS, na kojoj nisu usvojeni zaključci o uvođenju moratorijuma na male hidroelektrane (MHE).

Ministarstvo energetike i rudarstva RS, koje predvodi Đokić, od početka njegovog mandata, 2014. godine, omogućilo je gradnju desetina MHE koje za sobom ostavljaju pustoš: devastirana i suva riječna korita, posječene šume, pomor živog svijeta, kao i ograničenja korištenja vode od strane lokalnih zajednica.

Navode primjer jednog od tih, kako tvrde, štetnih projekata.

- Jedan od takvih štetnih projekata omogućen je i kompaniji ministrovog službenog vozača, gdje Đokić nije oklijevao ni naknadno izdavati dokumente kao pokriće za bespravnu gradnju. Tokom vanrednog stanja, usljed pandemije otpočinje gradnja male hidroelektrane na rijeci Bjelavi bez neophodnih dozvola. Na dan protesta lokalnog stanovništva iz tog kraja, skoro mjesec dana od otpočinjanja devastirajućih radova, ministar Đokić brzopotezno potpisuje rješenje za "detaljna geološka istraživanja", što je pokušaj legalizacije potpuno nezakonitih radova investitora - tvrdi se u saopštenju.

Istovremeno, Ministarstvo u mandatu ministra Đokića, kako dodaju, ukida podsticaje samo za vjetroelektrane i time favorizuje hidroelektrane.

- Ta odluka je direktan udar na budućnost energetike na ovim prostorima – čini nas dugoročno zavisnim od uglja odnosno termoelektrana, a istovremeno podržava uništavanje rijeka hidroenergetskim projektima.

Sve ovo uveliko finansira stanovništvo i privreda Republike Srpske preko računa za utrošenu električnu energiju. Prosječna porodica plati oko 30 KM godišnje na ime naknade za obnovljive izvore energije, koje u najvećoj mjeri završavaju u džepovima investitora u MHE. To znači da umjesto školskog pribora za djecu, finansiramo bogaćenje nekolicine tajkuna – navode ekolozi.

Za spašavanje naših rijeka potrebno je, smatraju, više od ostavke jednog ministra.

Narodna skupština Republike Srpske je bila na korak od istorijske odluke – da posluša glas naroda i jednom za sva vremena zabrani izgradnju malih hidroelektrana.

Komentari 0
Povezane vijesti
Đokić o novom potencijalnom poskupljenju struje u Srpskoj Đokić o novom potencijalnom poskupljenju struje u Srpskoj
Nešić i zvanično razrješen dužnosti Nešić i zvanično razrješen dužnosti
Sindikati spremaju proteste i traže hitno rješenje za tešku situaciju u državnim institucijama Sindikati spremaju proteste i traže hitno rješenje za tešku situaciju u državnim institucijama
Najčitanije
  • Sarajevsko-romanijski korpus - sami protiv svih (FOTO)
    23h 24m
    10
  • Istočno Novo Sarajevo: Penzioneri potpisali ugovore za banjska liječenja
    18h 52m
    0
  • Proglašena epidemija leptospiroze na području Kantona Sarajevo
    14h 27m
    2
  • Završena izgradnja saobraćajnice u naselju Čiča (FOTO)
    16h 34m
    0
  • Uhapšen vozač sa 10.110 KM neplaćenih kazni
    20h 52m
    0