Заокружена борба за опстанак Панчићеве оморике (ФОТО)

07.11.2024. 20:14
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Подизањем плантажа Панчићеве оморике у Рогатици, Сребреници и Вишеграду, на којима је засађено 5.500 садница заокружена је вишегодишња борба научне заједнице за очување ове ендемичне врсте четинара, која обитава искључиво на територији Српске и Србије.

Удруженим снагама студенти, професори, радници “Шума Српске”, приватне компаније “Петропројект” те Националног парка “Тара” протеклог мјесеца с много љубави, пажње и воље засадили су саднице овог најстаријег живог дрвета у Европи, које због пожара и низа других негативних чинилаца нестаје из својих станишта.

Плантаже су подигнуте у оквиру пројекта за очување и заштиту ове угрожене врсте, који је започет у јесен 2022. године сакупљањем сјемена оморике на више локалитета у Српској. Добијено, а потом и дорађено сјеме током прољећа прошле године засађено је у Центру за сјеменско-расадничку производњу у Добоју, строго водећи рачуна о свакој линији сродника.

Саднице су годину провеле у пластенику, у такозваним контејнерима, а прољетос су изнесене вани гдје се водило рачуна о њиховом расту кроз систем прихране, залијевања, надзор и контроле здравственог стања.

Професор Шумарског факултета Универзитета у Бањалуци, који је дуже од деценију посвећен очувању Панчићеве оморике Милан Матаруга каже за “Глас” да је ове јесени дошло вријеме да саднице преселе на парцеле на којима су подигнуте плантаже.

- У Рогатици је засађено 1.500 садница, у Сребреници 2.930, а у Вишеграду 1.002 саднице. Плантаже имају превасходно функцију да чувају генофонт Панчићеве оморике са јасно познатим поријеклом. У догледно вријеме могу послужити као “фабрика сјемена”, што је у Европи од посебног значаја и вриједности. Свака садница има своју маркицу, зна се тачно с којег стабла у природи води поријекло - рекао је Матаруга и додао да је током подизања плантажа паралелно вршено и пресађивања садница у шумска станишта, на локалитете одакле је сјеме узимано. У популацију два најугроженија станишта у Рогатици враћено је 200 садница и ријеч је о локацијама на којима тренутно обитава свега двадесетак одраслих стабала оморике.

Матаруга каже да ће до краја године све три плантаже бити ограђене, а биће постављене и заштитне мреже око сваке саднице да би их сачували од дивљачи и домаће стоке.

Слика

Фото: glassrpske 

- Средства за ограђивање, али и све остале активности у вези са подизањем плантажа обезбиједио је УНДП у БиХ кроз међународни пројекат. На прољеће ћемо процијенити има ли потребе за постављање система за наводњавање кап по кап - навео је Матаруга.

Први резултати, прича Матаруга, биће познати након првог вегетационог периода, односно идуће године.

- Евидентираћемо пријем садница на све три плантаже, након чега ћемо знати у којем проценту је овогодишња садња успјела. У расадничком центру смо у оквиру сваке линије и популације оставили десет одсто садница да бисмо могли већ идуће јесени попуњавати оне линије које буду имале лошији пријем на терену. Да смо у потпуности успјели моћи ћемо рећи онда када са садница будемо могли сакупљати шишарке, што очекујемо тек за 20 година - појаснио је Матаруга.

Он је навео да су подигнуте плантаже у власништву “Шума РС”, односно Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, које је покретач пројекта заједно са домаћом научном заједницом. 

Слика

Фото: glassrpske 

- Моја молба руководству предузећа је да брину о ономе што је сада њихово. Послије деценију истраживања и рада заокружили смо велики посао, али сви морају знати да ово није пројекат на кратке стазе и да ће добробит бити дугорочна и видљива и за 100 година - рекао је Матаруга.

Грађани и институције

У Центру за сјеменско-расадничку производњу у Добоју остало је садног материјала који су спремни да радо подијеле грађанима и институцијама који желе на својим површинама имати стабло Панчићеве оморике.

- Дио садница морамо чувати за попуњавање плантажа идуће године, а остало ћемо уступити заинтересованим грађанима који се могу јавити у Центар. Њихова једина обавеза је да нам пошаљу координате на којима засаде садницу и евентуално фотографију - навео је Матаруга.

Коментари 0
Повезане вијести
У Рогатици спроведена акција под називом „Путуј на одмор безбједно“ У Рогатици спроведена акција под називом „Путуј на одмор безбједно“
За најбољу кромпирушу на “Боричкој питијади” проглашена пита Јеле Кокошар (ФОТО) За најбољу кромпирушу на “Боричкој питијади” проглашена пита Јеле Кокошар (ФОТО)
Између историјских чињеница о Сребреници и пропаганде (II): Како је ратовала муслиманска војска Између историјских чињеница о Сребреници и пропаганде (II): Како је ратовала муслиманска в...
Најчитаније
  • Измирена дуговања радницима Болнице "Србија" за порезе и доприносе 2011-2019. године
    13h 2m
    7
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    15h 1m
    0
  • Рембрант - /не/схваћени геније
    14h 59m
    0
  • Колико су пензије у ФБиХ веће него у Српској?
    15h 50m
    4
  • Пилећи ражњићи са поврћем
    15h 27m
    1