Зависност дјеце од мобилних телефона и друштвених мрежа је веома опасна и, у најгорем случају, може да доведе до тога да дијете дигне руку на себе.
Дјечји психијатар Ружица Јовановић каже за ТВ Прва да су родитељи ти који морају да препознају проблем и покушају да га ријеше. У случају да не успију у томе, треба да се обрате стручњацима.
Стручњаци кажу да утицај друштвених мрежа и претјерана употреба савремених играчака, попут мобилних телефона, таблета и рачунара, могу да изазову бројне проблеме код младих, па чак и фаталан исход.
Стручњаци тврде да су лијек за овај проблем родитељи. Они треба да контролишу колико времена дјеца проводе са мобилним телефоном у рукама или за рачунаром, али и какав садржај “конзумирају“. Потребно је и да нађу начин да анимирају дјецу.
Дјечји психијатар у УКЦ Крагујевац Ружица Јовановић каже да су родитељи један од главних фактора развијања зависности од телефона код дјеце.
– Јер од најранијег узраста врло лако дјеци дају мобилни телефон како би им скренули пажњу, да добили неко вријеме за себе, а не рачунају какве ће то имати посљедице по дјецу. Имамо кашњење у развоју говора, у социјалним и емоционалним реакцијама, ту је већа штета него корист – напомиње она.
Психијатри наглашавају да уколико родитељи не успију да ријеше овај проблем код дјеце, онда треба да се обрате стручњацима. Додају да све ово не значи да дјецу треба у потпуности одвратити од савремених технологија, јер им оне, дакако, и помажу, али уз умјерену употребу, пише Б92.