Због "Еколошког устанка" на улицама Београда данас хиљаде људи

04.12.2021. 10:49
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Организатори блокада које су одржане прошле суботе најавили су да ће данас блокаде путева бити организоване на више локација у Београду.

Како су навели, протести ће бити одржани у око 50 градова у Србији. Данас ће по други пут бити организоване блокаде путева, а захтјеви демонстраната су повлачење закона о експропријацији и референдуму.

Како је најављено из организације, у Београду ће се блокаде одржати на више различитих мјеста. Окупљање грађана који планирају да буду дио пјешачке блокаде почеће у 13 сати код Сава Центра у Милентија Поповића.

Такође, студенти су најавили окупљање у 13 часова код ТЦ Ушће. 

Централно мјесто за блокаду је као прошли пут Газела. Заузимање раштркано и преко Мостарске петље и преко новобеоградске стране.

А тачке за блокаду су Панчевачки мост, Теразије, Славија, Бранков мост.

Прошлог викенда протести су одржани у бројним градовима у Србији, а данашње блокаде, према најавама, биће много обимније.

Еколошки устанак покренут је због намјере власти, на челу с предсједником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић, да мултинационалној металуршко-рударској корпорацији Рио Тинто допусти отварање рудника литија у западној Србији.

Демонстранти тврде да би планирани рудник могао бити еколошка бомба и изазвати опасно загађење воде, првенствено оближње ријеке Јадар, и обрадиве земље.

Осим тога, буне се против могућности коју нови закон о експропријацији отвара – да држава проводи пренамјену земљишта за пројекте од јавног значаја, и да тако чак присвоји, односно експроприра приватно земљиште.

 

Народна скупштина је спорни закон већ изгласала, али предсједник Вучић још га мора потписати да би ступио на снагу.

Коментари 0
Повезане вијести
Прије осам мјесеци пала надстрешница: Дио Београда и даље под блокадама Прије осам мјесеци пала надстрешница: Дио Београда и даље под блокадама
Поново блокаде улица у више градова Поново блокаде улица у више градова
Инциденти на Булевару – лете бакље, чују се топовски удари, само неколико минута по завршетку протеста Инциденти на Булевару – лете бакље, чују се топовски удари, само неколико минута по заврше...
Најчитаније
  • Чувајмо сјећање на невино страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу
    18h 7m
    2
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    20h 46m
    4
  • Лиле на Романији окупиле "и старо и младо"
    13h 46m
    1
  • Миличевић планира да избјегне своју одговорност на Скупштини СДС-а?!
    12h 45m
    3
  • ВРЕМЕПЛОВ: Како је ФК "Славија" дошла до КУП-а БиХ 2009. године
    23h 58m
    2