У Републици Српској при крају је берба јабуке и њен род је умањен за око 50 одсто, док је берба крушке завршена, чији род је умањен за 50-60 одсто.
Рекао је ово Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара Републике Српске и истакао да су добар дио рода уништили прољећни мразеви, али да је квалитет воћа који је остао прилично добар.
- Произвођачи су углавом незадовољни, а кад је у питању јабука, род је умањен за око 50 одсто. Продаја иде доста лакше него претходних година, јер је мања и понуда, а доста је прерађивача. Иста ситуација као код нас је и у окружењу, као и у Европи, гдје је производња мања за 38 одсто - рекао је Дојчиновић.
Радне снаге, додаје он, ове године, за разлику од претходних - не мањка.
- То је вјероватно због ситуације са вирусом корона, па имамо довољно берача те је берба већ при крају и доста раније ће се завршити. Имамо још касније сорте које се беру до 15. новембра, међутим количине тих касних сорти су мале. Углавном, многи воћари приводе крају бербу јабуке због смањеног обима производње - каже Дојчиновић.
С обзиром на десеткован род, воћари ће ове године имати гдје да пласирају своје производе.
- Велепродајне цијене јабуке крећу се од 0,5 до 0,6 КМ, а крушка се кретала између 0,7 КМ и 0,8 КМ. Ове године је доста мања понуда и воће ће касније бити далеко скупље - рекао је Дојчиновић.
И Никола Вукота, воћар из Требовљана, код Градишке, каже да није задовољавајући род јабуке. Иако још није завршио бербу, приноси ће, како рачуна, бити мањи за 45 до 50 одсто.
- Имали смо мраз у априлу те имамо огреботине настале од тога. Плодови су остали на грани, али су оштећени од мраза. Њихов квалитет је тиме умањен те ћемо видјети да ли ћемо успјети наћи купце за такву робу - рекао је Вукота.
Драгомир Вујковић, воћар из приједорског мјеста Бабићи, каже да су приноси јабуке на том подручју умањени за тридесетак одсто од укупне количине рода.
- На овом дијелу имамо 70-80 одсто од уобичајеног рода и стање је релативно добро. Што се тиче временских услова, ми смо задовољни, међутим има и воћњака који су празни - рекао је Вујковић и додао да је, укупно гледајући, на подручју Републике Српске род умањен за око 50 одсто.
Са друге стране, како појашњава, квалитет зависи од тога како је воћар заштитио своје воће.
- Не би требало да имам проблема с пласманом, већ сам дио јабуке пласирао, а дио оставим традиционално у свом објекту и то се прода до Нове године - каже Вујковић.
Како он каже, у једној од трговина у Козарцу, код Приједора, нема ниједне сорте јабуке која је брана у Српској, а да је јефтинија од 1,30 КМ по килограму.
- Недостатак јабуке на свјетском тржишту ове године биће мало већи него претходних година. Пољска је велики произвођач јабуке у Европи, а она је претрпјела штете, па и ми ћемо имати мањи увоз. У зиму и нову годину могли бисмо ући са екстремно високом цијеном јабуке, која сигурно неће коштати испод 1,5 КМ - сматра Вујковић.
Договорене веће премије за откуп јабука
Повећење премија за откуп јабука и креирање додатних мјера за произвођаче воћа договорени су јуче на састанку Бориса Пашалића, министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске са представницима Савеза удружења пољопривредних произвођача РС.
У ресорном министарству саопштено је да је на састанку било разговора и о производњи и откупу поврћа и меса. Такође, на састанку су се саговорници сагласили да је неопходно предузимање мјера на нивоу Савјета министара усмјерених на заштиту домаће производње.