Материјална штета, настала након снажног земљотреса чији је епицентар био у Херцеговини, и даље се збраја.
Командир љубињских ватрогасаца Миодраг Илић је рекао да је у земљотресу у Љубињу оштећено више од 30 објеката и да су двије породице привремено исељене из стамбених објеката, за које сматра да се неће моћи вратити у њих.
Илић наводи да у љубињским селима има неколико оштећених кућа, чатрња и других објеката, као и да стално пристижу нове пријаве о штети.
Ватрогасци и припадници Цивилне заштите од јутрос, како каже, рашчићавају терен.
- Уклањамо оно што видимо, што угрожава безбједност становништва - оџаке, цигле, зидове што су попадали и слично - рекао је Илић, додавши да
Један од станара зграде у Љубињу која је постала неусловна и опасна за живот, Марко Лугоња, каже да је синоћ било престрашно и ту гдје је боравио више није могуће становати.
- Ваљда ћу успјети ући да покупим ствари, јер немам ништа изашао сам овако у фармеркама и јакни и нисам се више враћао. Спавао сам код рођака - прича за Н1 Лугоња.
Зграда је и прије земљотреса дотрајала па је то синоћ, како је навео Лугоња, изгледало као да се она руши.
- Чуо сам напољу да пада, нисам смио да истрчим да ме не удари и онда сам на крају видио да је стало и истрчао сам. Страшно је било - присјећа се Лугоња.
Од свих станара само је он био у згради у тренутку потреса, рекао је на крају Љугоња.
У Билећи, гдје се осјетило снажно подрхтавање тла, није било повријеђених у земљотресу, а надлежнима је пријављена мања материјална штета и пукотине на зидовима појединих објеката, речено је данас у општинском Штабу за ванредне ситуације.
Испуцалих зидова, како су навели, има и на згради општине Билећа, Народне библиотеке и на појединим стамбеним зградама, као и на кућама у селима Фатница, Шобадине и Лађевићи.
Оштећен је и споменик у Равногорском парку.
У складу са поднесеним захтјевима за оштећења формирана је и стручна комисија која ће излазити на терен да утврди штету, истакли су у Штабу.
У Мостару, према информацијама дежурних у полицијским, ватрогасним и хитним службама на подручју, као и у Оперативном центру цивилне заштите данас до 14:00 сати није било пријава грађана или правних лица о насталим штетама или посљедицама синоћњег земљотреса.
Услијед потреса на територију Чапљине наступила је велика материјална штета на зградама и обитељским објектима. Тренутно се раде санације кровишта на Основној школи, три стамбене зграде и завршено је рушење димњака и поправак цријепа на отприлике тридесет кућа.
Најтежа ситуација је на подрјучју општине Столац гдје је до сада је пријављено педесет објеката за нужну санацију кровишта. Пријављене су штете у становима и носивим зидовима појединих зграда.
Током јутра запримљено је 20 пријава оштећења стамбених објеката односно породичних кућа. Ради се о напукнућу зидова и пробијању камених громада на зидовима кућа.
Иначе у овој општини се десила највећа трагедија у којој је погинула 27-годишњакиња након што је на кућу пао комад стијене.
Упозорење на одроне, посебно у Херцеговини послије земљотреса
Ауто-мото савез Републике Српске упозорио је возаче на учестале одроне, посебно у Херцеговини након земљотреса.
На магистралном путу М17 већ је дошло до одрона.
Дио стијене завршио је на цести, па се савјетује опрез возачима који се крећу у овом правцу.
Иначе на већини путева саобраћај се одвија редовно, по мјестимично влажним коловозима.
Земљотрес јачине 5,8 степени по Рихтеру погодио је синоћ подручје Љубиња, а осјетио се у свим општинама источне Херцеговине, као и у региону.