Materijalna šteta, nastala nakon snažnog zemljotresa čiji je epicentar bio u Hercegovini, i dalje se zbraja.
Komandir ljubinjskih vatrogasaca Miodrag Ilić je rekao da je u zemljotresu u Ljubinju oštećeno više od 30 objekata i da su dvije porodice privremeno iseljene iz stambenih objekata, za koje smatra da se neće moći vratiti u njih.
Ilić navodi da u ljubinjskim selima ima nekoliko oštećenih kuća, čatrnja i drugih objekata, kao i da stalno pristižu nove prijave o šteti.
Vatrogasci i pripadnici Civilne zaštite od jutros, kako kaže, raščićavaju teren.
- Uklanjamo ono što vidimo, što ugrožava bezbjednost stanovništva - odžake, cigle, zidove što su popadali i slično - rekao je Ilić, dodavši da
Jedan od stanara zgrade u Ljubinju koja je postala neuslovna i opasna za život, Marko Lugonja, kaže da je sinoć bilo prestrašno i tu gdje je boravio više nije moguće stanovati.
- Valjda ću uspjeti ući da pokupim stvari, jer nemam ništa izašao sam ovako u farmerkama i jakni i nisam se više vraćao. Spavao sam kod rođaka - priča za N1 Lugonja.
Zgrada je i prije zemljotresa dotrajala pa je to sinoć, kako je naveo Lugonja, izgledalo kao da se ona ruši.
- Čuo sam napolju da pada, nisam smio da istrčim da me ne udari i onda sam na kraju vidio da je stalo i istrčao sam. Strašno je bilo - prisjeća se Lugonja.
Od svih stanara samo je on bio u zgradi u trenutku potresa, rekao je na kraju Ljugonja.
U Bileći, gdje se osjetilo snažno podrhtavanje tla, nije bilo povrijeđenih u zemljotresu, a nadležnima je prijavljena manja materijalna šteta i pukotine na zidovima pojedinih objekata, rečeno je danas u opštinskom Štabu za vanredne situacije.
Ispucalih zidova, kako su naveli, ima i na zgradi opštine Bileća, Narodne biblioteke i na pojedinim stambenim zgradama, kao i na kućama u selima Fatnica, Šobadine i Lađevići.
Oštećen je i spomenik u Ravnogorskom parku.
U skladu sa podnesenim zahtjevima za oštećenja formirana je i stručna komisija koja će izlaziti na teren da utvrdi štetu, istakli su u Štabu.
U Mostaru, prema informacijama dežurnih u policijskim, vatrogasnim i hitnim službama na području, kao i u Operativnom centru civilne zaštite danas do 14:00 sati nije bilo prijava građana ili pravnih lica o nastalim štetama ili posljedicama sinoćnjeg zemljotresa.
Uslijed potresa na teritoriju Čapljine nastupila je velika materijalna šteta na zgradama i obiteljskim objektima. Trenutno se rade sanacije krovišta na Osnovnoj školi, tri stambene zgrade i završeno je rušenje dimnjaka i popravak crijepa na otprilike trideset kuća.
Najteža situacija je na podrjučju opštine Stolac gdje je do sada je prijavljeno pedeset objekata za nužnu sanaciju krovišta. Prijavljene su štete u stanovima i nosivim zidovima pojedinih zgrada.
Tokom jutra zaprimljeno je 20 prijava oštećenja stambenih objekata odnosno porodičnih kuća. Radi se o napuknuću zidova i probijanju kamenih gromada na zidovima kuća.
Inače u ovoj opštini se desila najveća tragedija u kojoj je poginula 27-godišnjakinja nakon što je na kuću pao komad stijene.
Upozorenje na odrone, posebno u Hercegovini poslije zemljotresa
Auto-moto savez Republike Srpske upozorio je vozače na učestale odrone, posebno u Hercegovini nakon zemljotresa.
Na magistralnom putu M17 već je došlo do odrona.
Dio stijene završio je na cesti, pa se savjetuje oprez vozačima koji se kreću u ovom pravcu.
Inače na većini puteva saobraćaj se odvija redovno, po mjestimično vlažnim kolovozima.
Zemljotres jačine 5,8 stepeni po Rihteru pogodio je sinoć područje Ljubinja, a osjetio se u svim opštinama istočne Hercegovine, kao i u regionu.