Примаријусу доктору стоматологије и специјалисти оралне хирургије, угледном и дугогодишњем паљанском стоматологу Здравку Ласици Комора доктора стоматологије Републике Српске уручила је Повељу за резултате на унапређењу стоматолошке науке и струке, као и остваривању циљева и задатака Коморе.
Ласица у изјави за портал Катера каже да је веома срећан и задовољан због ове Повеље, те додаје да су га за ову награду предложиле колеге, стоматолози из читаве регије и Источног Сарајева, те додаје да му ово признање за више од тридесет година рада много значи.
- Студије стоматологије сам завршио 1988. године и од тада до данас, већ 33. годину радим у стоматологији. Од 1997. године сам специјалиста оралне хирургије, а специјализирао сам на Стоматолошком факултету у Београду. У оквиру мог рада и праксе сам можда и превише скроман, па данас много људи не зна да сам специјалиста оралне хирургије, за шта ме моји пацијенти понекад критикују – каже Ласица.
Повеља/фото: Катера
Током своје дугогодишње каријере стоматолога, Ласица је добио и Повељу примаријуса у стоматологији, што је довољан доказ да иза себе има чисту каријеру, како каже, без иједне грешке до данас.
По завршетку факултета, Здравко је једну годину радио у Мркоњић Граду, након чега долази у Пале и отвара приватну стоматолошку ординацију. Недуго затим, почиње рат и по радној обавези почиње да ради у паљанском Дому здравља.
- Током рата сам радио у Дому здравља „Пале“ на радној обавези, а након тога сам прешао у ратну болницу на Корану, гдје сам провео двије године и ту сам стекао довољно знања из области опште хирургије, гдје сам научио да шијем и да санирам повреде, од којих су неке биле и на лицу и предјелу уста. Ту сам научио доста тога што мије било потребно, да бих наставио специјалистичке студије у Београду – каже Ласица.
По завршетку специјалистичких студија и по уговору са Домом здравља „Пале“, од којег је и добио могућност одласка на специјализацију у Београд, Ласица ради још једну годину у тој здравственој установи.
Признања /фото: Катера
Након што је истекао уговор са Домом здравља, Здравко поново отвара приватну амбуланту у Палама и постаје први приватни стоматолог у овој општини, у том периоду.
- Прво сам једно вријеме сам био, а затим ми се „придружује“ моја колегиница Славица Миловић, те смо један период нас двоје били једини приватни стоматолози у Палама. Након тога, пар година касније, почиње експанзија и отвара се велики број стоматолошких ординација у општини Пале, гдје нас данас има око 11. Ако ту додамо и стоматолошку амбуланту Дома здравља „Пале“ и испоставу у Мокром, то је за Пале од око 23.000 становника јако много – каже Ласица.
Каже да је јако задовољан стеченим знањем младих колега, који најчешће долазе са Стоматолошког факултета Универзитета у Источном Сарајеву, односно из Фоче, за који каже да „избацује“ јако квалитетне стоматологе.
- Нема ту неке велике разлике у квалитету између студирања у Фочи и Бањалуци. Наш факултет у Фочи држи добар ниво школе и јако добар ниво школовања будућих стоматолога, и ја сам јако задовољан, немам никакве примједбе на њихов рад и стечено знање. Факултети у Београду и Новом Саду нису данас много бољи од Фоче или Бањалуке, првенствено зато што велики број професора са београдског факултета долази и предаје у Фочи, а тако исто из Новог Сада долазе у Бањалуку – каже Ласица.
Признања/фото: Катера
Он истиче да Београд јесте гламурознији и Универзитет у Београду јесте цјењенији и признатији, али садашњи средњошколци који планирају уписати студије стоматологије неће погријешити ако изаберу Фочу умјесто Београда или Новог Сада, јер, како каже, факултет у Фочи „производи“ јако добре стоматологе.
Међутим Здравко у овом новом „валу“ стоматолога примјећује нешто што се све мање тиче конзерватизма у стоматологији, а све више њих се окреће и примјењује, како он каже, козметичку стоматологију.
- Ово је неки чудновати вал стоматологије, који се окреће ка тој некој козметичкој стоматологији, веома мало има конзервативе. Кад кажем козметичку стоматологију мислим на избјељивање зуба, израду неких љуспица, у принципу на естетику. Слажем се да треба бити и естетике, али не по цијену оштећења здравог зуба – каже Ласица.
Током свих ових година било је важно ићи у ток са развојем стоматологије, пратити све токове модернизације, како апаратуром технички, тако и усавршавањем и остварујући бодове на симпозијумима.
Ординација/фото: Катера
- Ми свако пет година обнављамо лиценцу, а за тај период морамо скупити 50 бодова на симпозијумима. Ти симпозијуми се организују два пута годишње, гдје својим присуством добијамо бодове. За 33 године бављења стоматологијом није ми се десила ниједна грешка, која би ме коштала лиценце и било чега другог, чему свједоче и Повеља и примаријат – каже Ласица.
Истиче да је срећан због тога што је старија кћерка Наташа наставила традицију и завршила стоматологију, међутим мало мање је срећан због тога што није наставила рад у породичној ординацији.
- Старија кћерка је отишла за својом срећом у Зворник и тамо је почелада ради у стоматологији. Жао ми је што није овдје, јер је студије стоматологије уписала управо због моје амбуланте, међутим, важно је да су сви здрави и живи – истиче Ласица.
Биографија:
Здравко Ласица је рођен 1961. године у Палама, гдје је завршио основну школу и Гимназију, након чега уписује Стоматолошки факултет у Сарајеву на којем дипломира 1988. године. Специјалистичке студије завршава 1997. године на Стоматолошком факултету Универзитета у Београду, гдје стиче звање специјалисте оралне хирургије. Одлуку о додјели назива примаријус Здравку је уручило Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске 2014. године.
Разговарао: Миљан Рашевић