Primarijusu doktoru stomatologije i specijalisti oralne hirurgije, uglednom i dugogodišnjem paljanskom stomatologu Zdravku Lasici Komora doktora stomatologije Republike Srpske uručila je Povelju za rezultate na unapređenju stomatološke nauke i struke, kao i ostvarivanju ciljeva i zadataka Komore.
Lasica u izjavi za portal Katera kaže da je veoma srećan i zadovoljan zbog ove Povelje, te dodaje da su ga za ovu nagradu predložile kolege, stomatolozi iz čitave regije i Istočnog Sarajeva, te dodaje da mu ovo priznanje za više od trideset godina rada mnogo znači.
- Studije stomatologije sam završio 1988. godine i od tada do danas, već 33. godinu radim u stomatologiji. Od 1997. godine sam specijalista oralne hirurgije, a specijalizirao sam na Stomatološkom fakultetu u Beogradu. U okviru mog rada i prakse sam možda i previše skroman, pa danas mnogo ljudi ne zna da sam specijalista oralne hirurgije, za šta me moji pacijenti ponekad kritikuju – kaže Lasica.
Povelja/foto: Katera
Tokom svoje dugogodišnje karijere stomatologa, Lasica je dobio i Povelju primarijusa u stomatologiji, što je dovoljan dokaz da iza sebe ima čistu karijeru, kako kaže, bez ijedne greške do danas.
Po završetku fakulteta, Zdravko je jednu godinu radio u Mrkonjić Gradu, nakon čega dolazi u Pale i otvara privatnu stomatološku ordinaciju. Nedugo zatim, počinje rat i po radnoj obavezi počinje da radi u paljanskom Domu zdravlja.
- Tokom rata sam radio u Domu zdravlja „Pale“ na radnoj obavezi, a nakon toga sam prešao u ratnu bolnicu na Koranu, gdje sam proveo dvije godine i tu sam stekao dovoljno znanja iz oblasti opšte hirurgije, gdje sam naučio da šijem i da saniram povrede, od kojih su neke bile i na licu i predjelu usta. Tu sam naučio dosta toga što mije bilo potrebno, da bih nastavio specijalističke studije u Beogradu – kaže Lasica.
Po završetku specijalističkih studija i po ugovoru sa Domom zdravlja „Pale“, od kojeg je i dobio mogućnost odlaska na specijalizaciju u Beograd, Lasica radi još jednu godinu u toj zdravstvenoj ustanovi.
Priznanja /foto: Katera
Nakon što je istekao ugovor sa Domom zdravlja, Zdravko ponovo otvara privatnu ambulantu u Palama i postaje prvi privatni stomatolog u ovoj opštini, u tom periodu.
- Prvo sam jedno vrijeme sam bio, a zatim mi se „pridružuje“ moja koleginica Slavica Milović, te smo jedan period nas dvoje bili jedini privatni stomatolozi u Palama. Nakon toga, par godina kasnije, počinje ekspanzija i otvara se veliki broj stomatoloških ordinacija u opštini Pale, gdje nas danas ima oko 11. Ako tu dodamo i stomatološku ambulantu Doma zdravlja „Pale“ i ispostavu u Mokrom, to je za Pale od oko 23.000 stanovnika jako mnogo – kaže Lasica.
Kaže da je jako zadovoljan stečenim znanjem mladih kolega, koji najčešće dolaze sa Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, odnosno iz Foče, za koji kaže da „izbacuje“ jako kvalitetne stomatologe.
- Nema tu neke velike razlike u kvalitetu između studiranja u Foči i Banjaluci. Naš fakultet u Foči drži dobar nivo škole i jako dobar nivo školovanja budućih stomatologa, i ja sam jako zadovoljan, nemam nikakve primjedbe na njihov rad i stečeno znanje. Fakulteti u Beogradu i Novom Sadu nisu danas mnogo bolji od Foče ili Banjaluke, prvenstveno zato što veliki broj profesora sa beogradskog fakulteta dolazi i predaje u Foči, a tako isto iz Novog Sada dolaze u Banjaluku – kaže Lasica.
Priznanja/foto: Katera
On ističe da Beograd jeste glamurozniji i Univerzitet u Beogradu jeste cjenjeniji i priznatiji, ali sadašnji srednjoškolci koji planiraju upisati studije stomatologije neće pogriješiti ako izaberu Foču umjesto Beograda ili Novog Sada, jer, kako kaže, fakultet u Foči „proizvodi“ jako dobre stomatologe.
Međutim Zdravko u ovom novom „valu“ stomatologa primjećuje nešto što se sve manje tiče konzervatizma u stomatologiji, a sve više njih se okreće i primjenjuje, kako on kaže, kozmetičku stomatologiju.
- Ovo je neki čudnovati val stomatologije, koji se okreće ka toj nekoj kozmetičkoj stomatologiji, veoma malo ima konzervative. Kad kažem kozmetičku stomatologiju mislim na izbjeljivanje zuba, izradu nekih ljuspica, u principu na estetiku. Slažem se da treba biti i estetike, ali ne po cijenu oštećenja zdravog zuba – kaže Lasica.
Tokom svih ovih godina bilo je važno ići u tok sa razvojem stomatologije, pratiti sve tokove modernizacije, kako aparaturom tehnički, tako i usavršavanjem i ostvarujući bodove na simpozijumima.
Ordinacija/foto: Katera
- Mi svako pet godina obnavljamo licencu, a za taj period moramo skupiti 50 bodova na simpozijumima. Ti simpozijumi se organizuju dva puta godišnje, gdje svojim prisustvom dobijamo bodove. Za 33 godine bavljenja stomatologijom nije mi se desila nijedna greška, koja bi me koštala licence i bilo čega drugog, čemu svjedoče i Povelja i primarijat – kaže Lasica.
Ističe da je srećan zbog toga što je starija kćerka Nataša nastavila tradiciju i završila stomatologiju, međutim malo manje je srećan zbog toga što nije nastavila rad u porodičnoj ordinaciji.
- Starija kćerka je otišla za svojom srećom u Zvornik i tamo je počelada radi u stomatologiji. Žao mi je što nije ovdje, jer je studije stomatologije upisala upravo zbog moje ambulante, međutim, važno je da su svi zdravi i živi – ističe Lasica.
Biografija:
Zdravko Lasica je rođen 1961. godine u Palama, gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju, nakon čega upisuje Stomatološki fakultet u Sarajevu na kojem diplomira 1988. godine. Specijalističke studije završava 1997. godine na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gdje stiče zvanje specijaliste oralne hirurgije. Odluku o dodjeli naziva primarijus Zdravku je uručilo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske 2014. godine.
Razgovarao: Miljan Rašević