Зелено воће и поврће јача имунитет, љубичасто умирује

22.02.2020. 15:41
0
ИЗВОР: novosti.rs

Инсистирање на томе да воће и поврће на трпези буде не само разноврсно већ и заступљено по бојама, има своје разлоге. Свака боја, наиме, има читав спектар дјеловања на органе и организам у целини, истичу стручњаци.

- Зелени броколи, спанаћ, салата, грашак, кељ, јабуке и крушке, примјера ради, јачају имунитет. Обилују зеленим хлорофилом који штити од канцерогених болести, док је фолна киселина изузетно важна за раст и регенерацију ћелија. За труднице је од посебне важности, јер утиче на здрав и правилан развој нервног система плода. На крају, не мање важно, зелено ублажава љубавну бол, а даје снагу и наду за нове почетке.

- Љубичасто, плаво и црно воће и поврће дјелују смирујуће и штите срце, па су патлиџани, грожђе, боровнице, шљиве и свјеже смокве прави избор. Љубичасте и плаве врсте су снажни антиоксиданси. Истовремено снижавају холестерол и крвни притисак, подстичу бољи проток крви, рад капилара, дјелују антибактеријски и противупално, подстичу производњу инсулина и смањују излучивање хистамина. Уз то, опуштају и смирују, нарочито у случају агресивности и раздражљивости.

- Црвени парадајз, паприка, малина, јагода и вишња штите од карцинома и подстичу на активност. Богатством ликопена неутралишу слободне радикале који уништавају ћелије организма. Снижавају холестерол и подстичу бољи проток крви, па тако спречавају настанак артеросклерозе и болести срца. Штите везивно ткиво и кожу оштећену сунчањем, а подстичу и на активност и стваралаштво.

- Наранџасто и жуто штите од УВ зрачења, али и депресије. Зато шаргарепу, брескву, жуте паприке, бундеву, ананас и поморанџу треба што више јести у свако доба. Плодови у овој боји корисни су у борби против слободних радикала, јачају имунитет и штите од инфаркта. Осим тога, чувају ћелије коже од превременог старења, јачају нерве и враћају нарушену емотивну равнотежу. Жуто је добро и за бољу концентрацију.

Коментари 0
Повезане вијести
Цијене воћа иду у небеса: Трешње коштају чак 30 КМ Цијене воћа иду у небеса: Трешње коштају чак 30 КМ
За шта су добре банане? За шта су добре банане?
Најбоље намирнице за чишћење организма од токсина Најбоље намирнице за чишћење организма од токсина
Најчитаније
  • Пронађено беживотно тијело мушкарца
    13h 7m
    0
  • Паљанин ухапшен након што је пуцао из ватреног оружја
    12h 45m
    0
  • Полицајцима исплаћене плате, некима веће и за 800 КМ
    8h 26m
    8
  • Авиони НАТО-а убили пацијенте у болници "Др Драгиша Мишовић"
    14h 35m
    0
  • Пажња: Натпис „21.мај 2025. и kill“ на школској клупи у ОШ „Свети Сава“
    2h 4m
    0