Лисице, дивље свиње, срне, зечеви, шакали као и краве, овце и друге домаће животиње често су изненадни "гости" на цестама широм Српске, гдје угрожавају безбједност саобраћаја и изазивају несреће, а само у овој години на ауто-путевима скривили су 26 саобраћајки.
На ауто-путу Бањалука - Градишка возачи су недавно усликали домаћу свињу која се лежерно шеткала коловозом, што је покренуло лавину реакција и питања како се ту нашла и ко је одговоран.
У "Аутопутевима РС" кажу за "Глас" да је животиња испала из приколице возила, а да возач то није ни примијетио.
- Нашим службама одмах је пријављено присуство свиње на ауто-путу, те је правовремено обавијештена путна служба која је заједно са припадницима Министарства унутрашњих послова РС безбједно спровела животињу изван ауто-пута и предала је власнику, који је, наводно, претходно продао. Свиња није изазвала озбиљније проблеме - рекли су из предузећа "Аутопутеви РС".
Додали су да је на ауто-путевима у Републици Српској током 2024. године било 26 саобраћајних несрећа изазваних присуством дивљих и домаћих животиња, а током 2023. године 25.
- Учесници саобраћајки које су се догодиле на дионицама ауто-путева у Српској, а које су проузроковале животиње, задобили су лакше тјелесне повреде, жалили су се на физичке болове и претрпљени страх. На име настале штете у саобраћајним несрећама изазваним присуством животиња возачима смо лани исплатили 17.253 КМ, а ове године 12.642 КМ - рекли су у поменутом јавном предузећу и додали да је присуство дивљачи подједнако заступљено на свим дионицама ауто-путева у Српској.
Појашњавају да дивљач најчешће доспијева на ауто-пут тако што пробије или прескочи заштитну жичану ограду или због оштећења исте од стране несавјесних грађана, као и у близини наплатних станица, које се налазе недалеко од природних резервата.
- У тим случајевима животиње прођу кроз наплатну станицу, јер ту нема могућности да се физички спријечи њихов пролазак. Од 19. марта ове године у примјени је 65 уређаја који спречавају животиње да дођу до појаса ауто-пута и сви су уграђени дуж ауто-пута "9. јануар", на дионици од Бањалуке до Добоја - додали су у "Аутопутевима РС".
Предсједник Удружења за унапређење безбједности саобраћаја РС Миленко Јаћимовић сматра да је број несрећа изазваних појавом дивљачи на путу занемарљив у односу на годишњу циркулацију возила.
- С обзиром на то колико аутомобила циркулише свакодневно ауто-путевима, брзим цестама и магистралама, ти бројеви нису алармантни и нема потребе за неким додатним мјерама - рекао је Јаћимовић за "Глас".
С друге стране, секретар Ловачког удружења "Лијевче" Предраг Љубичић наводи да им из године у годину пристиже све више одштетних захтјева од стране возача који су учествовали у саобраћајки коју су изазвале животиње.
- То за ловачка удружења представља велики финансијски удар, све друге ставке морамо умањити како бисмо имали новац да то платимо. Већина удружења на нашој регији је у блокади јер немају средстава да исплате све те захтјеве. Из године у годину постаје све горе - рекао је Љубичић.
Обавезе
Миленко Јаћимовић каже да, када је ријеч о појави домаћих животиња на путевима, највећу одговорност сносе њихови власници.
- Власници имају обавезу да животиње држе у ограђеном простору, а да приликом транспорта обезбиједе приколице или товарне сандуке како не би дошло до испадања животиња. Инвеститори саобраћајница категорисаних као ауто-путеви имају обавезу да исте ограде како би се спријечила појава животиње на цести, док на магистралним путевима таква обавеза не постоји, с тим да је управљач пута дужан да постави саобраћајни знак упозорења уколико се у току године догоди више од три саобраћајне несреће - појашњава Јаћимовић.