Из Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ рекли су данас да налаз контроле кисеоника који је Универзитетско клиничком центру Републике Српске дистрибуирала фирма "ТГТ Техногас" Лакташи и који је данас представљен на конференцији за новинаре у Бањалуци - није валидан.
Контрола квалитета лијекова у Босни и Херцеговини се обавља у Контролној лабораторији агенције, а која је у мрежи Службених контролних лабораторија за лијекове (OMCL - Official Medicine Control Laboratories), рекли су из Агенције.
- Сваки лијек, укључујући и медицински кисеоник који је прошао поступак регистрације у Босни и Херцеговини треба имати дозволу за стављање у промет, треба бити произведен и контролисан од овлаштеног произвођача у складу са том дозволом, контролисан од Агенције или друге лабораторије коју овласти Агенција, и дистрибуиран у Босни и Херцеговини од овлаштеног велепродајника - кажу из Агенције.
Истакли су да у земљама Европске Уније као и региона постоје надлежна тијела за лијекове са истим овлаштењима те да је сврха постојања Агенције осигурање сигурних, квалитетних и дјелотворних лијекова на тржишту Босне и Херцеговине, односно заштита јавног здравља.
Додали су да за специфичне анализе Агенција, у складу са Законом о лијековима и медицинским средствима, може ангажовати другу лабораторију, која се такође налази у мрежи Службених контролних лабораторија за лијекове, односно лабораторију признату од Агенције за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине.
- Налаз узорка кисеоника, издат за кисеоник који је стављен у промет без да су испуњени захтјеви из Закона о лијековима и медицинским средствима, а који је при том узоркован од неовлаштеног лица и контролисан од неовлаштеног лабораторија, не може бити валидан, те се поједине изјаве о његовом одговарајућем квалитету не могу сматрати утемељеним - истичу у Агенцији.
"Да ли су закони у Босне и Херцеговине једнаки за све?", питају из Агенције.
Премијер Републике Српске Радован Вишковић и министар здравља Ален Шеранић данас су саопштили да је лабораторија из Београда добила резултате анализе кисика из УКЦ-а Републике Српске, који говоре да се користи медицински кисеоник за лијечење пацијената.
- Референтна установа је извршила анализу кисеоника. Узорак који је узет у УКЦ Републике Српске је показао да је чистоћа кисеоника 99,80. Ово у преводу значи да је пуно боље него што је Законом прописано - истакао је Вишковић.