Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH rekli su danas da nalaz kontrole kiseonika koji je Univerzitetsko kliničkom centru Republike Srpske distribuirala firma "TGT Tehnogas" Laktaši i koji je danas predstavljen na konferenciji za novinare u Banjaluci - nije validan.
Kontrola kvaliteta lijekova u Bosni i Hercegovini se obavlja u Kontrolnoj laboratoriji agencije, a koja je u mreži Službenih kontrolnih laboratorija za lijekove (OMCL - Official Medicine Control Laboratories), rekli su iz Agencije.
- Svaki lijek, uključujući i medicinski kiseonik koji je prošao postupak registracije u Bosni i Hercegovini treba imati dozvolu za stavljanje u promet, treba biti proizveden i kontrolisan od ovlaštenog proizvođača u skladu sa tom dozvolom, kontrolisan od Agencije ili druge laboratorije koju ovlasti Agencija, i distribuiran u Bosni i Hercegovini od ovlaštenog veleprodajnika - kažu iz Agencije.
Istakli su da u zemljama Evropske Unije kao i regiona postoje nadležna tijela za lijekove sa istim ovlaštenjima te da je svrha postojanja Agencije osiguranje sigurnih, kvalitetnih i djelotvornih lijekova na tržištu Bosne i Hercegovine, odnosno zaštita javnog zdravlja.
Dodali su da za specifične analize Agencija, u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima, može angažovati drugu laboratoriju, koja se takođe nalazi u mreži Službenih kontrolnih laboratorija za lijekove, odnosno laboratoriju priznatu od Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.
- Nalaz uzorka kiseonika, izdat za kiseonik koji je stavljen u promet bez da su ispunjeni zahtjevi iz Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, a koji je pri tom uzorkovan od neovlaštenog lica i kontrolisan od neovlaštenog laboratorija, ne može biti validan, te se pojedine izjave o njegovom odgovarajućem kvalitetu ne mogu smatrati utemeljenim - ističu u Agenciji.
"Da li su zakoni u Bosne i Hercegovine jednaki za sve?", pitaju iz Agencije.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministar zdravlja Alen Šeranić danas su saopštili da je laboratorija iz Beograda dobila rezultate analize kisika iz UKC-a Republike Srpske, koji govore da se koristi medicinski kiseonik za liječenje pacijenata.
- Referentna ustanova je izvršila analizu kiseonika. Uzorak koji je uzet u UKC Republike Srpske je pokazao da je čistoća kiseonika 99,80. Ovo u prevodu znači da je puno bolje nego što je Zakonom propisano - istakao je Višković.