Анализом прикупљених гласова у Катериној анкети „Да ли можете препознати „бота“ међу коментарима?“, која је спроведена током августа, већина анкетираних грађана сматрала је да може.
Одговор „да“ дало је 60.4 одсто од укупног броја испитаника, 27,1 одсто анкетираних испитаника рекли су да „не обраћају пажњу“ на ботове, док је 12,5 одсто рекло да понекад препознаје ботове.
За ботове обично кажемо да су особе без личних ставова, слободе воље и мисли, који као „програмирани“ пишу, односно испуњавају одређене задатке на интернету.
У конкретном смислу, такав назив се често неславно додјељује онима који са лажних профила на друштвеним мрежама константно остављају готово увијек исте коментаре, хвалећи или кудећи одређене субјекте о којима је ријеч.
Често су ти „лажни“ профили, заправо „ботови“ који обављају различите задатке по нечијој директиви с циљем дезинформисања јавности, манипулисања одређеним подацима и одузимања времена другим учесницима на друштвеним мрежама. Тако настоје да промијене или пак, дјелимично утичу на промјену мишљење појединаца.
Вријеме је изборне кампање, а појава ботова је неминовна. Страначки активисти, на све начине покушавају да иза лажних профила коментаришу одређену тему. Неке странке користе мање, а неке више ову активност, а један од очигледних примјера активности ботова можете погледати на сљедећем линку.
Катера вас овај пут пита