Минимална плата и сет фискалних закона једна је од најтежих тема и за послодавце и за Владу Републике Српске. Од почетка ове године минимална плата у Републици Српској износи 900 КМ. Ову одлуку је донијела Влада Републике Српске, тачније Милорад Додик, предсједник Републике Српске упкос противљењу и упозорењима послодаваца и економиста да ће одлука угрозити пословање привредника и довести до отпуштања радника и да ова минимална плата није реална нити одржива.
Саша Тривић, предсједник уније послодаваца, тврди да су неке компаније већ почеле отпуштати раднике, а неке најављују отпуштање.
- Најугроженији су они који су најсиромашнији послодавци, а они се налазе у неразвијеним мјестима. То ће бити велики удар за та мала мјеста - истиче Тривић.
Послодавци најављују одлазак фирми из Републике Српске у ФБиХ, а предсједник Додик им жели срећан пут. Најнижа плата неће се мијењати ни након састанка послодаваца с представницима власти у кабинету Милорада Додика. Додик најављује да ће Влада тражити рјешење за послодавце који су у проблему, али најнижу плату од 900 марака види као нешто што повећава повјерење у друштво.
- Желимо очувати квалитетна радна мјеста, али не на уштрб губитка радних мјеста и науштрб послодаваца које веома цијенимо и поштујемо њихов рад - поручио је Додик.
Економисти тврде да је ситуација таква да ће добар дио радњи вјероватно бити затворен јер не могу да плате толике обавезе према држави. Они тврде да Влада није требало да донесе такву одлуку без дубинске анализе.
Кључно питање је и ко има користи од повећања најниже плате, радници или Влада Републике Српске кроз већи прилив пореза. Послодавци тврде да се повећањем могло ићи у корист радника, а не на штету послодаваца на начин да се повећа неопорезиви дио плате, што није учињено.
Минималац у Републици Српској у овом тренутку је највећи на Западном Балкану. Испред су само земље ЕУ, Хрватска (1095 марака) и Словенија (2352 марке). У Федерацији БиХ минималац је 619 КМ, у Србији он износи 787 КМ, док је у Сјеверној Македонији 639 КМ, а у Црној Гори 880 КМ.
Катера вас пита:
На минималцу сам у јавном предузећу. Плата ми скочила скоро 300 маруна.