Minimalna plata i set fiskalnih zakona jedna je od najtežih tema i za poslodavce i za Vladu Republike Srpske. Od početka ove godine minimalna plata u Republici Srpskoj iznosi 900 KM. Ovu odluku je donijela Vlada Republike Srpske, tačnije Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske upkos protivljenju i upozorenjima poslodavaca i ekonomista da će odluka ugroziti poslovanje privrednika i dovesti do otpuštanja radnika i da ova minimalna plata nije realna niti održiva.
Saša Trivić, predsjednik unije poslodavaca, tvrdi da su neke kompanije već počele otpuštati radnike, a neke najavljuju otpuštanje.
- Najugroženiji su oni koji su najsiromašniji poslodavci, a oni se nalaze u nerazvijenim mjestima. To će biti veliki udar za ta mala mjesta - ističe Trivić.
Poslodavci najavljuju odlazak firmi iz Republike Srpske u FBiH, a predsjednik Dodik im želi srećan put. Najniža plata neće se mijenjati ni nakon sastanka poslodavaca s predstavnicima vlasti u kabinetu Milorada Dodika. Dodik najavljuje da će Vlada tražiti rješenje za poslodavce koji su u problemu, ali najnižu platu od 900 maraka vidi kao nešto što povećava povjerenje u društvo.
- Želimo očuvati kvalitetna radna mjesta, ali ne na uštrb gubitka radnih mjesta i nauštrb poslodavaca koje veoma cijenimo i poštujemo njihov rad - poručio je Dodik.
Ekonomisti tvrde da je situacija takva da će dobar dio radnji vjerovatno biti zatvoren jer ne mogu da plate tolike obaveze prema državi. Oni tvrde da Vlada nije trebalo da donese takvu odluku bez dubinske analize.
Ključno pitanje je i ko ima koristi od povećanja najniže plate, radnici ili Vlada Republike Srpske kroz veći priliv poreza. Poslodavci tvrde da se povećanjem moglo ići u korist radnika, a ne na štetu poslodavaca na način da se poveća neoporezivi dio plate, što nije učinjeno.
Minimalac u Republici Srpskoj u ovom trenutku je najveći na Zapadnom Balkanu. Ispred su samo zemlje EU, Hrvatska (1095 maraka) i Slovenija (2352 marke). U Federaciji BiH minimalac je 619 KM, u Srbiji on iznosi 787 KM, dok je u Sjevernoj Makedoniji 639 KM, a u Crnoj Gori 880 KM.
Katera vas pita:
Na minimalcu sam u javnom preduzeću. Plata mi skočila skoro 300 maruna.