Кризни штаб донио је одлуку да неће бити уведен карантин нити обавезан негативан ПЦР тест за држављане Србије који се враћају са одмора из Хрватске и Црне Горе.
Такође, донијета је одлука да се продужава рад угоститељских објеката до један сат иза поноћи, а трговинских објеката до 23 часа.
- Биће дата препорука свим родитељима чија дјеца су путовала да 10 дана проведу у самоизолацији, односно да не долазе у школу, када она почне, већ да наставу прате онлајн - изјавила је др Дарија Кисић Тепавчевић агенцији "Танјуг".
Она је рекла и да је донијета измјена и када је ријеч о максимално дозвољеном броју особа на јавним окупљањима у отвореном и затвореном простору, односно да се тај број повећава са 10 на 30.
Србија је у рангу земаља са повољнијом епидемилошком ситуацијом у односу на земље из окружења и увођење обавезног ПЦР теста показало се као добра мјера, изјавила је данас замјеник директора Института за јавно здравље Србије др Дарија Кисић Тепавчевић и додала да још није донијет приједлог мјере изолације за оне који се враћају из иностранства, али да се и то може промијенити.
- Када смо анализирали ранг земаља по учесталости обољевања у претходне две недеље наша земља је у доњој половини када је у питању учесталост и налази се у домену земаља са повољном епидемиолошком ситуацијом - рекла је Кисић.
Истиче да за све земље за које је уведен обавезан ПЦР тест у претходном временском периоду то показало као исправна мјера јер већина тих земаља има дупло већу учесталост оболијевања од короне у односу на Србију.
Замјеник директора Института "Батут" изјавила је да Кризни штаб све мјере доноси у односу на актуелну епидемиолошку ситуацију и додала да ублажавање мјера које ће услиједити у наредном периоду, уколико се опадајући тренд буде наставио, не значи да грађани треба да се опусте.
Кисићева је новинарима, између осталог, навела и да је препорука Кризног штаба родитељима чија су дјеца путовала ван земље, да 10 дана проведу у самоизолацији.
- Ово је додатна врста предострожности којом апелујемо на родитеље да своју децу задрже кући, не само да их не шаљу у школу, него да деца не излазе нигде из куће у том временском периоду јер су потенцијални носиоци инфекције - појаснила је Кисићева.
У школи су, додала је, такође направљене стриктне препоруке које треба да се поштују, а које ће вјероватноћу преношења вируса свести на минимум.
- Све мјере које се доносе, доносе се у односу на актуелну епидемиолошку ситуацију - истакла је Кисићева.
Кисићева каже да нема никаквог разлога за страх имајући у виду да почиње школска година и да су сви спремни за све облике наставе - од потпуно онлајн приступа до наставе у школским клупама.
- Најбоље решење је сигурно настава у школским клупама, све остало су компромисна решења у зависности од епидемиолошке ситуације, а знамо колко је важна и социјализација. Ово је један специфичан полазак у школу и пратиће се ситуација на дневном нивоу, као и изостанци - рекла је она.
Кисићева каже и да ће се у складу са тиме кориговати мјере и да је циљ да повратак дјеце у школе буде безбједан.
- Учинићемо све да се ризик преношења заразе сведе на минимум - поручила је Кисићева.