БиХ све ближа нижој цијени лијекова

19.04.2022. 11:07
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Стручни савјет Агенције за лијекове БиХ могао би већ на сљедећој сједници разматрати иницијативу о измјени Правилника о начину контроле цијена, начину обликовања цијена лијекова и начину извјештавања о цијенама лијекова у БиХ.

Ову иницијативу је још раније поднијело Удружење "Мисли добро" из Бањалуке и њоме затражило да велепродајна маржа на лијекове умјесто осам буде шест одсто те да се умјесто Словеније изабере друга референта држава на основу које се рачуна велепродајна цијена лијека. Такође, иницијативом је затражено и да коефицијент с којим се множи цијена лијека умјесто један буде 0,9.

Како је за "Независне новине" рекао Лазар Продановић, члан Стручног савјета Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, он ће на сљедећој сједници Стручног савјета Агенције поновити ултимативно да се што прије разматра иницијатива о могућим корекцијама овог правилника које би ишле у корист грађана БиХ.

Продановић је истакао да сада у постковид периоду и периоду економске кризе има апсолутно разлога да се поново размишља о измјенама овог правилника.

- Мислим да дозвољена маржа која је до сада била осам одсто има смисла за лијекове до 10 КМ, али ако је неки лијек до 50 КМ, мислим да максимална велепродајна маржа не смије бити виша од шест одсто, до 100 КМ можда четири одсто, а за лијекове чије је цијена виша од 150 КМ да маржа буде два одсто - рекао је Продановић, додајући да велепродајна цијена аутоматски утиче и на малопродајну цијену лијекова.

- Малопродајне цијене лијекова у БиХ се формирају на основу одлука Владе Републике Српске и кантоналних влада.  Влада Републике Српске је донијела одлуку да највећа маржа са 20 одсто буде смањена на 18 одсто - рекао је Продановић, додајући да би било добро да се марже регулишу на сличан начин као у сусједним земљама као што су Хрватска и Црна Гора.

- У Србији је још бољи приступ томе, мада мислим да је и у Хрватској диференцирана стопа ПДВ-а од 10 одсто. Због тога ова иницијатива да се маржа у диференцираној стопи ПДВ-а смањи на минимум има апсолутно смисла, те нема разлога да ова стопа буде изнад седам процената. Свако смањење ПДВ значајно би утицало на цијену лијекова - навео је Продановић, додајући да би се тако заштитиле социјално најугроженије особе, које су неријетко и оне којима су лијекови најпотребнији.

Како је навео Урош Вукић, пројект менаџер Удружења "Мисли добро", овом иницијативом не траже ништа што већ нема у региону.

- БиХ је до 2017. године била једина земља која уопште није имала Правилник о цијенама лијекова и велетрговци и малопродајни ланци апотека су на тржишту радили шта су хтјели. Послије пет година мислимо да је вријеме да се Правилник мијења - рекао је Вукић, додајући да је неопходно да се овај пут Правилник мијења у корист грађана, а не фармацеутске индустрије.

- Сва регулатива која се доноси у БиХ у искључивом је интересу фармације, а посљедица тога је да грађани у БиХ плаћају највише цијене лијекова у односу на Србију, Хрватску и Црну Гору. Надамо се да ће се овај пут институције водити интересима грађана, а не личним интересима и интересима разних група - закључио је Вукић.

Коментари 0
Повезане вијести
Суша опустошила њиве, очекује се скок цијена хране Суша опустошила њиве, очекује се скок цијена хране
Због могућности деформације повучена трпезаријска столица Због могућности деформације повучена трпезаријска столица
Топлотни талас у БиХ пржи усјеве и подиже цијене хране Топлотни талас у БиХ пржи усјеве и подиже цијене хране
Најчитаније
  • Рогатичанин Небојша Ерић од дрвета ствара што очима види
    15h 45m
    0
  • ВиК Источно Сарајево: Апел за потрошаче
    17h 3m
    2
  • Угашена четири пожара, изгорио помоћни објекат у Балтићима у Сокоцу
    18h 39m
    0
  • Калиновачка олимпијада "Гвозно-Моба-Озон 2025"
    17h 39m
    0
  • Милан Кадлец поразио противника из Црне Горе
    18h 50m
    0