У БиХ затворена прва пумпа због америчких санкција НИС-у

06.12.2025. 13:24
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Америчке санкције руским нафтним компанијама које послују у Србији и БиХ довеле су до затварања Газпромове бензинске пумпе у Вељацима, на подручју Љубушког.

Ова пумпа, смјештена свега два километра од границе са Хрватском и граничног прелаза Орах-Ораховље, протеклих година била је омиљено мјесто за точење горива многих Вргорчана, јер је било јефтиније, као и страних туриста на путу ка Међугорју и херцеговачким оазама Кравици и Коћушим преноси Слободна Далмација.

Пумпа је неко вријеме била у приватном власништву, али након снажног уласка руског-српског капитала у БиХ завршила је у портфељу Газпрома.

Протеклих седмица, како наводи сплитски портал, све је указивало на то да ће затворити своја врата. Наиме, купци који су долазили да наточе гориво у своје аутомобиле могли су плаћати искључиво готовином, а полице са слаткишима и пићима сваким даном биле су све празније.У Босни и Херцеговини Нафтна индустрија Србије (НИС) послује преко својих сестринских компанија НИС Петрол Бањалука и Г-Петрол Сарајево, са 42 бензинске пумпе и око 500 радника.

Власник НИС-а од 2008. године је руски енергетски гигант Газпром Нефт, који држи 56,15% акција, док остатак припада Републици Србији и мањим акционарима.

Коментари 0
Повезане вијести
Представнички дом БиХ 16. марта о укидању акциза на гориво Представнички дом БиХ 16. марта о укидању акциза на гориво
Дуге колоне на улазу у БиХ Дуге колоне на улазу у БиХ
Хоће ли се држава одрећи 596 милиона од акциза на гориво у корист грађана? Хоће ли се држава одрећи 596 милиона од акциза на гориво у корист грађана?
Најчитаније
  • Сјећање на Милицу и Наташу чије дјетињство прекиде снајперски хитац 1995. године
    21h 17m
    9
  • Ни након 24 године нема судског епилога за убиство Риста Југовића
    18h 25m
    6
  • Јавно предузеће „Услужни сервис“ Источна Илиџа запошљава
    23h 21m
    0
  • Затворски чувари добијају повољније услове за пензију
    13h 55m
    1
  • Цијене нафте на свјетском тржишту нагло пале
    23h 33m
    0