Битка за Рогој: „За мном, браћо“

21.08.2025. 14:32
9
ИЗВОР: soko-1.blogspot.com

Кључеви Трнова, у коме су муслимани за годину дана затрли све што је српско, налазили су се у рукама српских бораца. Претходно су морали откључати тешку браву звану- Рогој.

Рогој је планински превој на путу Калиновик-Трново, одакле су муслиманске снаге свакодневно дејствовале према калиновику и Фочи. Трагови њихових похода посебно су видљиви у насељима Добро Поље и Бољановићи, гдје су од кућа остали само поцрњели димњаци да као утваре стрше у небо.

- Успјешно смо привели крају једну велику битку -  прича генерал-мајор Радован Грубач, командант Херцеговачког корпуса, који је лично командовао операцијом ослобађања Рогоја.

- Поред превоја Рогој, десетодневне борбе вођене су и за објекте Куцин, Бандијерка и Караула, који су били изузетно утврђени - каже генерал Грубач.

Генерал Грубач је посебно задовољан што је у овој операцији испољено јединство свих јединица Херцеговачког корпуса. Свој допринос подједнако су дали Фочаци, Невесињци, Билећани, Гачани, Требињци, Калиновчани…

- Поред неоспорног јунаштва које су исказали Херцеговци у овој одлучујућој бици до изражаја је дошло и ратно умијеће и војничко знање, јер је требало проћи силна минска поља и освојити бункере - истиче генерал Грубач.

На самом Рогоју затичемо групу артиљераца славне Невесињске бригаде. Они нам показују добро утвеђене муслиманске бункере, повезане траншејама. Око њих на хиљаде пушчаних, митраљеских, тенковских и других чаура, углавном стране производње.

Поручник Момчило Паровић прича нам о незадрживом јуришу бораца Херцеговачког корпуса према утврђењима муслиманске војске.

Хвали и неустрашивог команданта батаљона Невесињске бригаде Зорана Пурковића. Генерал Младић му је лично у ослобођеном Трнову дао чин Мајора.

ЗА МНОМ, БРАЋО!

У насељу Добро Поље пуковник Миленко Милинић показује нам трагове крви седморице бораца Гатачке бригаде, погинулих прије мјесец дана приликом упада муслимана у ово мјесто.

Много је бораца који су зслужили да уђу у причу у ослобађању Рогоја, а нисмо их успјели пронаћи на широким просторима Калиновика и Трнова. Они заслужују све похвале за исказану храброст и пожртвовање, кажу нам у команди Херцеговачког корпуса.

Сјајна побједа српске војске плаћена је нажалост и животима. Генерал Грубач испричао  је како је погинуо војник Милан Тепавчевић из Гацка.

- Пао је јуначки на Бандијерки. Његов брат близанац Душан у тим тренуцима командовао је једном јединицом која је водила борбе на том подручју. Сазнавши за смрт свог брата дотрчао је Душан на Бандијерку. Провео је десет минута поред мртвог брата, а онда се обратио саборцима: За мном, браћо! Идемо напријед!

ШЕСТ ПОГИНУЛИХ И 69 РАЊЕНИХ

У жестоким борбама око Рогоја погинуло је шест бораца Херцеговачког корпуса, док их је 69 рањено.

На бранику српске отаџбине пали су: командант батаљона поручник Мирко Копривица, командир вода Зоран Бајовић, те војници Милан Тепавчевић, Душко Говедарица, Илија Копривица и Петар Тодоровић.

Аутор: Обрен Жерајић

Лист „Српска Војска“

Година II

Број 11

Коментари 9
  • Generic placeholder image
    Mirso 22.08.2025. 19:47
    Opet Lune pomješao bobe a Skijaš još živi u vremenu agresije
  • Generic placeholder image
    Skijaš 22.08.2025. 16:51
    Živjela Republika Srpska! Živjela Vojska Republike Srpske! Slava borcima koji su dali život za slobodu.
  • Generic placeholder image
    Lune Scekic 22.08.2025. 16:49
    Mirso još nešto, jesi ti pročitao ovaj tekst, jesi razumeo o kakvim se ovde junacima piše? Prema tome aj mrš odavde, idi čitaj vremensku prognozu, vidiš da je promenljivo, nestabilno, kao i u BiH, verovatno nepogoda za turke...
  • Generic placeholder image
    Lune Scekic 22.08.2025. 16:36
    O Mirso ture jedno ,
    e neka si mi reknuo 😀
    ali sam ti vec napomenuo u nekom od predhodnih postova, za to zlostavljanje je kriva tvoja prva rodica, ali meni je to bio uzitak na razvijanji dobro susedskih odnosa😀, tako da ne znam zasto se stalno nesto bunis
  • Generic placeholder image
    Mirso 22.08.2025. 12:43
    Teško je biti lud i poremećen poput tebe,pun mržnje i šovinizma.Sigurno si zlostavljan kao mali pa se to sad pokazuje
  • Generic placeholder image
    Lune Scekic 21.08.2025. 17:38
    Teško je biti poturica, teško je biti bez ponosa, tradicije, korena...kakav je to način života kada živiš sa narodom koji je pun toga svega što poturica nema, živela Srpska Republika
  • Generic placeholder image
    @Skijaš 21.08.2025. 16:20
    Kakva tvoja uniforma kad si dezerter!
  • Generic placeholder image
    Skijaš 22.08.2024. 15:07
    Da živim još milion godina uvijek ću se ponositi vremenom kada sam nosio uniformu Vojske Republike Srpske i branio narod od zločinaca.
  • Generic placeholder image
    Srboljub 22.08.2024. 02:47
    Hvala junacima na odbrani svog naroda i srpske zemlje od zločinačke pogani.
Повезане вијести
Словенац из Доње Остружине Словенац из Доње Остружине
Жељко три деценије живи с болом: Потресно свједочење о посљедицама рата Жељко три деценије живи с болом: Потресно свједочење о посљедицама рата
Између историјских чињеница о Сребреници и пропаганде (II): Како је ратовала муслиманска војска Између историјских чињеница о Сребреници и пропаганде (II): Како је ратовала муслиманска в...
Најчитаније
  • Милена Дравић - вољена филмска и позоришна дива
    20h 30m
    30
  • Покренута хуманитарна акција за нашег суграђанина којем је изгорјела кућа у Доњој Љубогошти
    19h 8m
    1
  • Изгорио кров на кући у Доњој Љубогошти
    19h 43m
    0
  • Потврђена оптужница због насиља у породици
    13h 10m
    0
  • Успорен саобраћај због санације клизишта у Сијерaчким стијенама
    17h 11m
    0