Руководство Општине Источна Илиџа још је у прошлој години најавило да ће ова општина са пословног, урбанистичког и социјалног аспекта у 2024. години заокружити један успјешан период. Да је тај план у знатној мјери остварен, довољно говори низ реализованих или започетих пројеката у области инфраструктуре, отварање нових тржних центара, али и Умјетничке галерије, као и бројни програми здравствене и социјалне подршке становницима ове општине.
Према ријечима Маринка Божовића, начелника општине Источна Илиџа, када се сагледа цјелокупна слика свих дешавања, задовољни су реализованим активностима.
- Усвојено је неколико значајних регулационих планова, а Општина је кренула у рјешавање инфраструктуре и експропријације земљишта како би ефекте и резултате који долазе нешто касније што прије видјели сви становници наше општине, али и шире. Пословни аспект остаје доминантно предмет нашег пословања. Након отварања новог тржног центра и издавања дозволе за још један, односно куповине земљишта домаћег инвеститора који према плановима прави продајни центар на површини од око 50.000 м2, морамо бити задовољни - нагласио је Божовић.
Општина Источна Илиџа једна је од најмањих општина на којој послује велики број привредних субјеката, који остварују укупан промет око 500 милиона КМ годишње, али и велики број инвеститора. Можете ли рећи нешто о томе?
- Позиционирање Источне Илиџе на мапи општина у које инвеститори долазе дио је мукотрпног процеса који се ради у континуитету и који никада не престаје. Сагледали смо понуду осталих општина у сарајевској котлини и напросто изашли са оним што је предмет интересовања наше привреде. Кроз појављивање на више различитих пословних сусрета, али и организацију привредног савјета како би се сагледале потребе наше привреде, направили смо потребан искорак за домаће, али и стране инвеститоре.
Које најзначајније пројекте и послове резултате сте остварили у текућој години?
- Поред улагања у инфраструктуру, ову годину је обиљежило улагање у објекат који ће подићи ниво културе у Источној Илиџи, али и регионално. Ради се о отварању Галерије Жарко Видовић и креирању сталне поставке слика Мице Тодоровић, као дио нашег културног блага. Коначно смо ријешили имовинске односе на кружној раскрсници иза моста Плави анђели и започели радове на Улици Жарка Видовића и у Улици Владе и Мехмеда Мехмедбашића. Такође, започели смо изградњу канализационе мреже у централном дјелу Војковића и радове на Цабином мосту преко Касиндолске ријеке, изабрали извођача радова на јавној гаражи у Младичком пољу и низ других малих пројеката. Оно на шта смо и даље јако поносни јесте брига о свим генерацијама наших становника кроз пронаталитетну политику и брига о социјалним категоријама кроз активност Центра за социјални рад.
Које пројекте планирате реализовати или започети њихову реализацију у 2025. и колика је њихова вриједност?
- План је завршити све започете пројекте и отворити неке нове. Вриједност започетих пројеката износи преко 5 милиона КМ само за инфраструктуру. Ту, наравно, треба додати активности на започињању изградње објекта јавне гараже и парка са потребним садржајима за младе у насељу Добриња, као и изградњу једног великог отвореног паркинга. Активности око изградње зграде за администрацију Општине Источна Илиџа су (након усвајања Регулационог плана којим је дефинисана локација, завршетка Главног пројекта и добијања општег интереса за изузимање земљишта) дошле до фазе кад треба да обезбиједимо потребну финасијску конструкцију. То подразумијева да треба да радимо на избору извођача радова или се одлучити да до изградње овог објекта дођемо на неки други начин, а то је неки вид партнерства са приватним сектором. Свакако ћемо одабрати најповољније рјешење за нас. Радује чињеница да смо кроз јавни позив Министарства избјеглих и расељених лица ФБиХ обезбиједили 2 милиона КМ за реконструкцију улица Илиџанске, Старине Новака, Соколске и Младичке, као и дио обалоутврде уз Цабин мост те електрификацију насеља Папазова брда, јавну расвјету у Горњем Которцу, као и наставак водоводне мреже према Старој Гори. Очекујемо и отварање тендера за реконструкцију водоводне мреже и изворишта Матића врело, за шта смо обезбиједили средства од Европске инвестиционе банке (ЕИБ).
У коликој мјери су ЕСГ принципи, који обухватају одговорност према околишу, друштвену праведност и добро управљање, заступљени у Вашој пословној стратегији?
- Настојимо штитити животну средину кроз све пројекте које реализујемо, почевши од успостављања јавног предузећа Топлане које користи искључиво гас за снабдијевање топлотном енергијом, па до пројеката енергетске ефикасности које ради наш ЈП Услужни сервис, а финасира Општина. Радићемо ревизију наше Стратегије и додатно унијети елементе одговорности према екологији.
Какви су Ваши пословни планови и очекивања?
- До краја 2024. године ћемо, прије свега, обезбиједити довољно новца у општинском буџету за несметану реализацију започетих пројеката и финасирање осталих потреба наше општине. Такође ћемо добро сагледати опредијељеност инвеститора за улагања у 2025. години и на основу тога направити најбољи могући план за наредну, али и године које долазе. Према свим показатељима, јасно је да нам један од приоритета мора бити улагање у примарну здравствену заштиту наших суграђана. Стога можемо очекивати одређене конкретне кораке и по овом питању.
Пише: Ирена Васић Добрић