Чикашки радници изборили 1. мај

01.05.2021. 09:07
0
ИЗВОР: СРНА

У Чикагу је на данашњи дан 1886. године 40.000 радника ступило у штрајк, захтијевајући боље услове рада, изражене у пароли "три осмице" - по осам сати рада, одмора и културног уздизања.

У крвавом сукобу са полицијом убијено је шест, рањено 50 радника, а велики број је ухапшен.

Пет радничких вођа је осуђено на смрт, а тројица на робију.

На Првом конгресу Друге радничке интернационале 1889. одлучено је да се сваке године 1. маја масовно демонстрира као знак сјећања на чикашке раднике.

У Републици Српској 1. мај је државни празник. У многим земљама свијета 1. мај се обиљежава на разне начине.

У Караљевини Србији прве прославе 1. маја организоване су у Београду, Шапцу, Неготину, Крагујевцу, Пожаревцу, Обреновцу и Бајиној Башти.

Прославе су попримиле масовни карактер послије оснивања Главног радничког савеза и Српске социјалдемократске странке 1903. године.

Коментари 0
Најчитаније
  • Миланко Цицовић - не упрља срце мржњом, а показа чојство и јунаштво
    2h 58m
    11
  • Сутра обустава саобраћаја у Крупачким стијенама
    8h 2m
    2
  • У искакању трамваја погинуо 23-годишњак
    5h 0m
    0
  • Једна особа погинула у трамвајској несрећи у Сарајеву
    9h 12m
    0
  • Прото Душан Суботић - мученик са харизмом вође
    2h 53m
    0