Кроз бројна истраживања откривено је како се многе бактерије и вируси доносе кући из теретане, те због тога многи избјегавају одласке на тренинг.
У истраживању у којем је учествовало више од хиљаду људи који редовно одлазе у теретану закључено је да више од половине просјечних посјетилаца теретане не пере руке након кориштења тоалета, те неопраних руку користе справе и тегове у теретани. Чак 35 одсто мушкараца признало је да не брише машине и справе након што их користи, док је 25 одсто жена признало да не чисте справе за кардио након кориштења.
Постоје одређене бактерије на које треба обратити пажњу, а ево неколико начина како се заштитити од таквих опасности у теретани.
Стафилокок
Стафилокок бактерија живи у теретанама, тачније на машинама, теговима, простиркама, као и на пешкирима, клупама и у свлачионицама. Ако се желите заштитити, обришите опрему антибактеријским марамицама и спрејовима које свака теретана има или једноставно користите свој пешкир као баријеру између себе и опреме. Најсигурнија метода је да бришете опрему прије кориштења. Осим тога, када се туширате потрудите се да то обављате непосредно након тренинга.
Гљивице и брадавице
Гљивичне инфекције могу бити главни разлог свраба на ногама, а најлакше их је покупити у свлачионици. Настају због влаге, због чега је добра пракса коју можете усвојити редовно прање влажне одјеће. Један од важнијих савјета јесте да редовно мијењате обућу коју носите како би се стигла прозрачити, као и како би зној могао испарити из ње. И немојте ходати боси у купатилу или свлачионици теретане.
Још један разлог зашто не треба да корачате боси по теретани јесу брадавице које се стварају на петама или јагодицама ножних прстију. Редовно се туширајте послије тренинга и не заборавите испрати подручја између ножних прстију.
Респираторни проблеми
Респираторни вируси у ваздуху су још једна брига у теретанама. Наиме, многи не одустају од одласка у теретану чак ни онда када су болесни. Ако у својој близини примијетите некога ко кашље, кише или има проблема са синусима, покушајте се удаљити и избјегавати справе које та особа користи. Обришите опрему и не дирајте лице рукама. Осим тога, стручњаци предлажу да се обратите зараженој особи и замолите је да води рачуна о томе шта дотиче, како не би угрозио остале кориснике теретане.
Закључак стручних људи из ове области је да људи често избјегавају одлазак у теретану због прича које су чули или видјели на интернету и у медијима. Међутим, одлазак у теретану у већини случајева доноси више добра него лошег. Важно је одржавати хигијену, носити квалитетну обућу, брисати опрему и справе које се користе, те носити властите пешкире и флаше за воду - тако ћете се на савршен начин заштитити.