Да би опстали, Срби требају бити сложни и пркосни као у пјесми

18.06.2022. 10:47
0
ИЗВОР: srna.rs

Тај дар доношења песме. Ја сам се посветила најстаријем начину, а корен свега јесте језик. Да чујеш српски језик. Да чујеш како је српски народ доносио свој језик. То је мало незгодно пошто се и то изгубило, прича Светлана.

Као што су сложни у пјесми, да би опстали, Срби у Републици Српској /и ма гдје били/, морају бити сложни и у свему другом, те помало пркосни, истиче српска традиционални пјевачица Светлана Спајић.

Она наводи да пјесме које изводи, а од којих су многе настале на просторима гдје више и нема Срба, у себи носе и тугу и радост, али да је то код српског народа увијек помијешано и Србима назначено.

- Знате како је то у традицији. Увек је све тешко, али ви сте све то већ проживели. Када треба запевати није то место да ви сада нешто ту тугујете. Замислите, на пример, своју бабу или било коју старицу. Она мора с једним миром да донесе све то. Ту истину. А до тебе је да се онда исплачеш - објашњава Спајићева.

Она наглашава да су њене везе са српским народом Крајине и Босанске Крајине посебно јаке, а да су грађански рат и трагедија српског народа, посебно хрватска војно-полицијска акција „Олуја", оставила неизбрисив траг на њу и њено стваралаштво.

- Када су се ране отвориле, када је почео грађански рат и у Хрватској и у БиХ и када се десила „Олуја“, која је за мене можда била настрашнији догађај... Сећам се да нисам могла ни да једем ни да пијем и да су ми се  плућа упалила од некакве туге. Од тада имам посебан осећај и некакву посебну везу баш са Крајишницима - наводи Светлана за Срну.

Спајићева је јединствене вокалне технике усвајала на терену, од једног до другог српског краја, учећи директно од старијих извођача.

- То је тај дар доношења песме. Ја сам се посветила најстаријем начину, а корен свега јесте језик. Да чујеш српски језик. Да чујеш како је српски народ доносио свој језик. То је мало незгодно пошто се и то изгубило - напомиње она.

Спајићева, која је рођена Лозничанка и дипломирани англиста, наводи да је снажан утицај на српски језик и пјесму уопште извршила западна музика за коју каже да је „притисла" Србе.

- Знате, то је као када вам се ДНК помери, кад језик нарушите, те односе, те акценте, то разумевање - објашњава Спајићева.

Светлана наглашава да ће са својом пјевачком дружином и даље чинити све да се српска традиција сачува, те да су добродошли сви који желе да проучавају српски језик и културу.

Ова умјетница, која наступа у ношњи са Кочићевог Змијања, „открила" је Срни тајну да, ма гдје наступала, око врата носи медаљон који су јој својевремено поклониле жене избјеглице окупљене у бањалучком Удружењу „Дуга".

Спајићева напомиње да је током љета очекују бројни наступи, а да се посебно радује „Сијелу тромеђе" у Стрмици код Книна 16. јула.

Аутор: Сања Срдић Мацановић

Коментари 0
Најчитаније
  • Сахрана храбре дјевојчице Магдалене Влашки у сриједу, 27. новембра
    22h 29m
    3
  • Магдалена Влашки отишла на љепше мјесто – храбра дјевојчица са анђелима
    23h 47m
    0
  • Жељко Пржуљ – Владика (одломак)
    17h 6m
    0
  • Чај од бруснице - топли напитак који рјешава многе тегобе
    13h 39m
    0
  • Митрополит Хризостом у уторак служи у Тилави
    16h 25m
    0