Da bi opstali, Srbi trebaju biti složni i prkosni kao u pjesmi

18.06.2022. 10:47
0
IZVOR: srna.rs

Taj dar donošenja pesme. Ja sam se posvetila najstarijem načinu, a koren svega jeste jezik. Da čuješ srpski jezik. Da čuješ kako je srpski narod donosio svoj jezik. To je malo nezgodno pošto se i to izgubilo, priča Svetlana.

Kao što su složni u pjesmi, da bi opstali, Srbi u Republici Srpskoj /i ma gdje bili/, moraju biti složni i u svemu drugom, te pomalo prkosni, ističe srpska tradicionalni pjevačica Svetlana Spajić.

Ona navodi da pjesme koje izvodi, a od kojih su mnoge nastale na prostorima gdje više i nema Srba, u sebi nose i tugu i radost, ali da je to kod srpskog naroda uvijek pomiješano i Srbima naznačeno.

- Znate kako je to u tradiciji. Uvek je sve teško, ali vi ste sve to već proživeli. Kada treba zapevati nije to mesto da vi sada nešto tu tugujete. Zamislite, na primer, svoju babu ili bilo koju staricu. Ona mora s jednim mirom da donese sve to. Tu istinu. A do tebe je da se onda isplačeš - objašnjava Spajićeva.

Ona naglašava da su njene veze sa srpskim narodom Krajine i Bosanske Krajine posebno jake, a da su građanski rat i tragedija srpskog naroda, posebno hrvatska vojno-policijska akcija „Oluja", ostavila neizbrisiv trag na nju i njeno stvaralaštvo.

- Kada su se rane otvorile, kada je počeo građanski rat i u Hrvatskoj i u BiH i kada se desila „Oluja“, koja je za mene možda bila nastrašniji događaj... Sećam se da nisam mogla ni da jedem ni da pijem i da su mi se  pluća upalila od nekakve tuge. Od tada imam poseban osećaj i nekakvu posebnu vezu baš sa Krajišnicima - navodi Svetlana za Srnu.

Spajićeva je jedinstvene vokalne tehnike usvajala na terenu, od jednog do drugog srpskog kraja, učeći direktno od starijih izvođača.

- To je taj dar donošenja pesme. Ja sam se posvetila najstarijem načinu, a koren svega jeste jezik. Da čuješ srpski jezik. Da čuješ kako je srpski narod donosio svoj jezik. To je malo nezgodno pošto se i to izgubilo - napominje ona.

Spajićeva, koja je rođena Lozničanka i diplomirani anglista, navodi da je snažan uticaj na srpski jezik i pjesmu uopšte izvršila zapadna muzika za koju kaže da je „pritisla" Srbe.

- Znate, to je kao kada vam se DNK pomeri, kad jezik narušite, te odnose, te akcente, to razumevanje - objašnjava Spajićeva.

Svetlana naglašava da će sa svojom pjevačkom družinom i dalje činiti sve da se srpska tradicija sačuva, te da su dobrodošli svi koji žele da proučavaju srpski jezik i kulturu.

Ova umjetnica, koja nastupa u nošnji sa Kočićevog Zmijanja, „otkrila" je Srni tajnu da, ma gdje nastupala, oko vrata nosi medaljon koji su joj svojevremeno poklonile žene izbjeglice okupljene u banjalučkom Udruženju „Duga".

Spajićeva napominje da je tokom ljeta očekuju brojni nastupi, a da se posebno raduje „Sijelu tromeđe" u Strmici kod Knina 16. jula.

Autor: Sanja Srdić Macanović

Komentari 0
Najčitanije
  • Željko Pržulj – Vladika (odlomak)
    18h 55m
    0
  • Mitropolit Hrizostom u utorak služi u Tilavi
    18h 14m
    1
  • Čaj od brusnice - topli napitak koji rješava mnoge tegobe
    15h 28m
    0
  • "Sparta" najbolja u Istočnoj Ilidži
    16h 55m
    0
  • Mari novi trener Novaka Đokovića
    17h 53m
    1